Smartfony a wzrok. Czy światło niebieskie jest niebezpieczne dla oka?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 15:30
- Oko biurowe, inaczej nazywane okiem komputerowym występuje u osób, które większość czasu spędzają przed ekranem cyfrowym. Uczucie podrażnienia, piasku czy suchości są typowym objawem komputerowego widzenia - mówiła dr Justyna Izdebska z Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser".
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

80 proc. informacji, jakie docierają do nas z otoczenia jest odbierana przez nas dzięki zmysłowi wzroku Justyna Izdebska

- Warunki pracy mają duże znaczenie dla pracy oka. Są przyczyną większości dolegliwości występujących w okulistyce. Nieprawidłowy stan powierzchni oka i brak odpowiedniego nawilżenia mają decydujący wpływ na widzenie - przekonywała ekspertka. 

- Fizjologiczne widzenie skupione jest na dal. To ekrany komputerowe i smartfony wywołały falę krótkowzroczności. W krajach wysokorozwiniętych to prawdziwa pandemia - dodawała. 

W jaki sposób ekrany cyfrowe psuja nasze oczy? Dlaczego po sesji w internecie, patrząc w dal widzimy bardzo słabo? Co to jest zespół suchego oka i co ma wspólnego z klimatyzacją czy wiatrem? Czym jest zasada trzech dziesiątek? Dlaczego oczy też potrzebują spaceru? I jak na nasz wzrok wpływa sztuczne oświetlenie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: dr. hab. n. med. Justyna Izdebska (Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser")

Data emisji: 30.10.2018

Godzina emisji: 14.15

ac/kd

Czytaj także

Nowe technologie - korzyść czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 10:00
Nowoczesne technologie potrafią już nie tylko przetwarzać pozyskaną informację. Współcześnie z powodzeniem korzystają z nabytej wiedzy. Jak ją wykorzystają?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy emocje są zaraźliwe? "To zależy od stopnia bliskości"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 14:00
W mowie potocznej funkcjonuje zwrot "zarażać śmiechem". Czy ma to naukowe uzasadnienie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stwardnienie rozsiane. Choroba "tysiąca twarzy"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 10:50
- Zestaw objawów, które mogą się pojawić w przypadku stwardnienia rozsianego, jest bardzo szeroki, stąd SM nazywane jest chorobą nieprzewidywalną, która ma tysiąc twarzy - opowiada Malina Wieczorek, prezes Fundacji SM Walcz o siebie!.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stres - jest z nami od dziecka. Jak go pokonać?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 09:00
- Stres jest zupełnie naturalnym elementem naszego życia. Jeśli podchodzimy do czegoś nowego, to musimy zawsze być troszeczkę zestresowani, ponieważ jest to warunek mobilizacji - mówi Joanna Godecka, terapeutka. Kiedy więc jest niepotrzebny i jak sobie z nim radzić? 
rozwiń zwiń