Zmiany w oznaczeniach AGD i RTV. Skala od A do G, znikają "plusy"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 13:02
Od początku marca tego roku na etykietach na sprzętu RTV i AGD nie zobaczymy już "plusów". Nową uproszczoną skalę energooszczędności stanowić mają literki od A do G.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: BestPhotoPlus/shutterstock.com/cc

komunikator internet smartfon 1200.jpg
Komunikatory internetowe - co o nas wiedzą?

Zmieniły się oznaczenia energooszczędności w sprzętach AGD. Od 1 marca 2021 w życie weszły nowe przepisy, to wynik unijnych norm. - To duża zmiana, bo etykiety zostały właściwie "przemodelowane" - mówi Maciej Gajewski ze Spidersweb.pl. - Najmniej energooszczędny był dotychczas produkt oznaczony literką D, a najbardziej A+++. Oczywiście dostępne były produkty pośrednie, czyli m.in. A+ - wyliczał ekspert. - Teraz najbardziej energooszczędne będą sprzęty oznaczone po prostu literką A, a najmniej - G. 

Posłuchaj
09:01 TOP oznaczenia czwórka 08.03.2021.mp3 Nowe oznaczenia na sprzęcie RTV i AGD. Co się zmieni? (TOP/Czwórka) 

ekologia ziemia 1200.jpg
Ekoplaner. Dobre nawyki na nowy rok

Na razie zmiany w oznaczeniach pojawią się m.in. na pralkach, zmywarkach, telewizorach, czy kuchenkach, potem - w drugiej połowie roku - dotyczyć będą także innych urządzeń, m.in. lamp. W założeniu mają ułatwić konsumentom wybór sprzętu. Jak wykazały badania Federacji Niemieckich Organizacji Konsumenckich jeden na czterech klientów błędnie uważał, że produkty z oznaczeniem A+ są najbardziej energooszczędne na rynku - podczas, gdy takimi były sprzęty oznaczone jako A+++. Nowa skala ma zapobiec takim "błędom". - Sprawność energetyczna oznacza to, jak wiele enrgii potrzeba do działania danego produktu. Jeśli więc lodówka potrzebuje dużo energii, a przy okazji wcale nie chłodzi skutecznie - dostanie literkę "G" - mówił Maciej Gajewski. 

Zobacz także:

Jak podkreślał Kuba Wątor, ekspert rynku nowych technologii, dzięki nowej skali unijni eksperci chcą "wyśróbować" normy i podnieść poprzeczkę. - Na początku praktycznie żaden sprzęt nie będzie mógł sprostać wymaganiom i dostać oznaczenia "A". Ta literka będzie teraz zarezerwowana dla tak superoszczędnych sprzętów, że dotychczasowe oznaczenia "A" nie będą już wystarczające - tłumaczył ekspert. 

Czytaj także:

Wszystkie sprzedawane w sklepach produkty otrzymają nie tylko nowe etykiety, ale także kody QR. - To technologia powszechnie używana na świecie, po zeskanowaniu kodu wszystkie informacje - m.in. zużycie energii przez dany  sprzęt - będziemy mogli znaleźć w naszym smartfonie - tłumaczył Kuba Wątor.  

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 08.03.2021

Godzina emisji: 17.15

kd

Czytaj także

Karty microSD przechodzą do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 12:23
Karty SD i microSD przez ponad dekadę były jednym z najlepszych i najwygodniejszych sposobów przechowywania i transferu danych w smartfonach i laptopach. Teraz jednak powoli będziemy się z nimi żegnać. Dlaczego i co je zastąpi?
rozwiń zwiń