Karty microSD przechodzą do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 12:23
Karty SD i microSD przez ponad dekadę były jednym z najlepszych i najwygodniejszych sposobów przechowywania i transferu danych w smartfonach i laptopach. Teraz jednak powoli będziemy się z nimi żegnać. Dlaczego i co je zastąpi?
Różne rodzaje kart pamięci
Różne rodzaje kart pamięciFoto: Ellyy/Shutterstock.com

debata 120.jpg
Jak zmieniły nas nowe technologie - debata w Czwórce

Utrwalaliśmy na nich zdjęcia, filmy, muzykę i wiele innych danych. Niewielkie karty pomieścić mogły setki megabajtów. - Swoją popularność zawdzięczają smartfonom, których twórcy potrzebowali sposobu, by zmieścić jak najwięcej funkcji na niewielkiej przestrzeni - tłumaczył w rozmowie z Czwórką Krzysztof Rojek z Antyweb.pl. - Użytkownicy dostali dwie fajne funkcje: rozszerzenie pamięci wewnętrznej i możliwość przenoszenia danych.

Posłuchaj
08:20 Czwórka TOP - karty microSD 22.02.2021.mp3 Czy zbliża się koniec kart microSD? (TOP/Czwórka) 

nastolatki smartfony social media 1200.jpg
Nowy smartfon? Zanim kupisz - zresetuj stary

Karta pozwalała rozbudować pamięć smartfona o 32 albo nawet 64 Gb danych. - Poza tym wówczas telefony i komputery komunikowały się ze sobą głównie przez standard USB 2.0., transfer danych za pomocą kabla USB był dość powolny. Szybciej było zgrać dane na kartę i przełożyć ją do następnego sprzętu - opowiadał. - To było wówczas bardzo potrzebne. 

Czytaj także: 

Dziś coraz częściej mówi się o tym, że karty microSD przechodzą do lamusa. - Niektórzy producenci wymyślili karty sami dla siebie. Oznacza to, że jeśli kupimy kartę jednej firmy, jej wielkość nie będzie pasowała do sprzętu innej firmy, i danych i tak nie da się przenieść - przestrzegał ekspert. Poza tym coraz więcej producentów odchodzi od tej techniki na rzecz przenoszenia danych do sieci i zostawiania ich w chmurze, a jak podkreślał ekspert, użytkowników sieci "podzielić można na dwa obozy". - Tych, którzy trzymają dane na kartach i innych fizycznych nośnikach, a także takich, którzy je streamują dzięki przeróżnym platformom - tłumaczył Krzysztof Rojek. - Tych drugich jest z każdym rokiem coraz więcej, ten trend się rozwija - mówił i jak tłumaczył, coraz mniej flagowych modeli np. smartfonów oferuje możliwość rozszerzania pamięci dzięki kartom. - To podobnie jak z gniazdem microUSB, budżetowe modele wciąż mają to gniazdo, ale w topowych modelach go nie dostrzeżemy. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska 

Data emisji: 22.02.2021

Godzina emisji: 17.15

kd

Czytaj także

Jeden smartfon na całe życie - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 10:35
Z badań wynika, że świadomość, że nie mamy ze sobą smartfona jest dla nas równie stresująca jak... przygotowania do ślubu. Dwie trzecie ankietowanych deklaruje, że nie przeżyłoby jednego dnia bez ulubionego gadżetu. To nie przeszkadza nam jednak wymieniać modele na coraz to nowsze. Tylko czy to ma sens?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podpis elektroniczny - czy jest bezpieczny i do czego służy?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 11:11
Podpis elektroniczny w czasie pandemii wydaje się doskonałym sposobem, by załatwić wszelkie sprawy urzędowe. Jak się okazuje są dwa rodzaje e-podpisów, co się za nimi kryje?
rozwiń zwiń