Jak robić dobre zdjęcia pod wodą?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 19:15
Zwykle elektronika i woda to nie jest najlepsze połączenie, ale nie w przypadku fotografii. Uchwycone pod wodą kadry mają w sobie coś magicznego. Pokazują niedostępny świat i są zaproszeniem do niezwykłej podróży. 
Rafy koralowe powstają w morzach i oceanach, w których temperatura wody utrzymuje się powyżej 18C, a głębokość dochodzi do 50 m.
Rafy koralowe powstają w morzach i oceanach, w których temperatura wody utrzymuje się powyżej 18 °C, a głębokość dochodzi do 50 m. Foto: visavietnam/pixabay

Fotograficy potwierdzają, że przy robieniu zdjęć pod wodą pracy jest dwa razy więcej niż w przypadku zwykłych fotografii. Nie dość, że trzeba obsłużyć sprzęt fotograficzny, należy też uważać na cały akwalung. Do tego dochodzą ograniczenia w dostępie do światła. Dlatego po pierwsze trzeba się zastanowić, gdzie chcemy robić zdjęcia. Możliwości jest wiele: mamy do dyspozycji morza, oceany i jeziora, w których niestety widoczność jest najczęściej znikoma. - Najbardziej znane są zdjęcia kolorowych raf koralowych z Egiptu czy Australii, ale piękne jest także wnętrze jezior. Przy czym jest to bardziej fotografia surwiwalowa, bo żeby zrobić dobre zdjęcie, trzeba się sporo natrudzić - wyjaśnia fotograf i muzyk Bartosz Stróżyński. - Ja fotografuję głównie w Antarktyce i w Arktyce. Uwieczniam na zdjęciach foki, orki, lamparty morskie i góry lodowe.    

Specjalistyczny sprzęt, który służy do robienia zdjęć pod wodą, może ważyć nawet do 30 kilogramów. Objuczony takim ekwipunkiem fotograf wygląda trochę jak samolot, ale - jak podkreśla gość Czwórki - dobre podwodne zdjęcia można też robić mniej wymagającym aparatem. Podobno najlepiej nadają się do tego lustrzanki. Warto też zaopatrzyć się we własne oświetlenie. - Są takie małe aparaciki, które działają jak kombajny. I każda marka ma w ofercie coś takiego. To nie są drogie rozwiązania, a pozwalają robić zdjęcia "na powierzchni" i do 5 metrów głębokości - mówi Stróżyński. - Poza tymi aparatami są przenośne "kamery akcji", które zakładamy sobie na kask w trakcie jazdy na rowerze. Te urządzenia sprawdzają się także w wakacyjnych miejscówkach i pod wodą. Można nimi nakręcić film i można zrobić zdjęcie. Co więcej - jeśli dopiszą nam warunki oświetleniowe, bez wysiłku jesteśmy w stanie zrobić zdjęcie, które niewiele będzie się różnić od tego zrobionego profesjonalnym sprzętem.

Posłuchaj
09:02 CZWORKA TOP - zdjecia pod woda 29.08.2022.mp3 Gdzie i jakim sprzętem robić zdjęcia pod wodą? (TOP/Czwórka)

Dzięki nowym technologiom pod wodą można nie tylko robić zdjęcia, ale nawet kręcić teledyski. Jako pierwszy w Polsce zrobił to zespół Nieme Kino, który akcję klipu do utworu "Szaman" umieścił pod wodą. - Dla mnie praca pod wodą była dobrą zabawą, ale dla reszty muzyków - dużym wysiłkiem. Woda wypycha, więc musieliśmy być odpowiednio obciążeni. Instrumenty niekoniecznie nas słuchały, bo wypływały, a największy problem mieliśmy z pianinem - wspomina Bartosz Stróżyński, który jest także liderem Niemego Kina oraz autorem zdjęć do teledysku. - To był kompletny live, bez blue screenów i studyjnego montażu.

Szaman | Nieme Kino

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 29.08.2022

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Nurkowanie - bez sprzętu ani rusz

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 15:06
Jedną z popularnych wakacyjnych pasji jest nurkowanie. To rekreacyjne pozwoli nam zejść 40 metrów pod powierzchnię wody, ale nie obejdziemy się przy tym bez profesjonalnego sprzętu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fizyka nurkowania. Jak słyszymy pod wodą?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 10:30
Woda ma prawie 780 razy większą gęstość niż otaczające nas powietrze. Dźwięk w tych warunkach rozchodzi się z prędkością prawie 4,5-krotnie większą niż na powierzchni. Sprawdzamy, jaki to ma wpływ na nasze zmysły.
rozwiń zwiń