Tajemnice nurków. Co znajduje się w butlach, które mają na plecach?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 17:33
Butla, którą nurek dźwiga na plecach wypełniona jest powietrzem - oczywiście nie samym tlenem, ale specjalną mieszaniną gazów, którą zmienia się w zależności od głębokości, na którą chcemy zejść.
Nurekzdjęcie ilustracyjne
Nurek/zdjęcie ilustracyjneFoto: Adrien Ledeul/Shutterstock

Butla dostarcza nurkowi gaz przez zawór dozujący automatu nurkowego. Powietrze w jej wnętrzu zawiera 21 proc. tlenu, 78 proc. azotu i 1 proc. pozostałych gazów. - Tlen jest tylko jednym ze składników podobnie, jak w "zwykłym" powietrzu. Butle nurków, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem różnią się od butli, które mają doświadczeni profesjonaliści - tłumaczyli w rozmowie z Czwórką Mikołaj Fedorowicz z Fundacji Marsz dla nauki, oraz Tomasz Uniszewski, podróżnik i instagramer.

- W podstawowej wersji w butli znajduje się to samo powietrze, którym oddychamy na co dzień, ale skompresowane do ok. 200 atmosfer - wyliczali eksperci. - Dopiero, gdy uzyskujemy kolejne stopni i możemy nurkować na większych głębokościach, zaczynamy oddychać inną mieszanką, w której znajduje się m.in. większa ilość helu. Tlen na określonych głębokościach zaczyna być już dla człowieka trujący.  

Jak tłumaczyli, w przypadku nurkowań rekreacyjnych zanurzamy się na ok. 20 metrów, w przypadku nurkowań technicznych - na 50, 100 metrów, bądź głębiej. - Nurkowie na takich głębokościach mają ze sobą często więcej niż jedną butlę i zmieniają mieszaninę, którą oddychają w zależności od głębokości, albo stopnia dekompresji - podkreślali goście Czwórki. 

Posłuchaj
04:41 nurkowanie 1 lipiec 2022 12_34_22.mp3 Co znajduje się w butli, którą nurek ma na plecach? 

Jak tłumaczyli, tlen to bardzo reaktywny pierwiastek, dlatego, jeśli stosujemy powietrze wzbogacone o O2, bule muszą być wyprodukowane z określonych materiałów, które się nie zniszczą.

___

Podczas tegorocznych wakacji w Stacji Nauka zanurkujemy naprawdę głęboko. Zakładamy kostium, uczymy się języka migowego pod wodą, sprawdzamy jak objawia się choroba dekompresyjna, na ile wystarczy nam butla z gazem i czym są  deep stopy. To wszystko w nowym, wakacyjnym cyklu "Fizyka nurkowania", który wystartował 1 lipca. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 01.07.2021

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Rowerowy boom: elektryki, apki i parking jak bankomat

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 11:50
Rower to wolność - przekonują fani jazdy na jednośladzie. A tych w w Polsce przybywa. Pokazują to statystyki oraz kolejne udogodnienia, które dla rowerzystów przygotowują miejskie władze oraz światowi giganci. 
rozwiń zwiń