Coraz więcej pań w branży IT. "Technologia jest kobietą"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 21:07
- W Polsce jest coraz więcej kobiet, działających aktywnie w branży IT i innych branżach, związanych z nowymi technologiami. Wciąż jest jednak dużo do zrobienia w tym zakresie - mówiła Joanna Lisiecka, dyrektor programowa fundacji Perspektywy Women in Tech.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: BalanceFormCreative/Shutterstock.com

Według raportu "Kobiety na politechnikach" przygotowanego przez fundację Perspektywy Women in Tech stereotypy dotyczące kobiet w IT "wciąż są w Polsce żywe". - Powtarzane są w szkołach, mediach i przez rodziców w domach. Trudno się ich pozbyć - mówiła gość Czwórki. Chodzi na przykład o takie sformułowania jak to, że panie "bardziej emocjonalnie reagują na pewne informacje od panów". - To schemat, który często się pojawia - potwierdzała Joanna Lisiecka. - W ogólnej narracji zmiany w przestrzeni publicznej są widoczne, jednak gdzieś "pokątnie", w mniejszych społecznościach i grupach, stereotypy są powielane - podkreślała. 

Fundacja Perspektywy Women in Tech działa od 16 lat na rzecz zwiększenia udziału kobiet w branży nowych technologii oraz naukach inżynieryjno-technicznych. - "Dziewczyny na politechniki" to projekt, który wspiera kobiety w tym zakresie. Realizujemy go wraz z uczelniami technicznymi, które w ramach dni otwartych proponują dziewczynom i kobietom specjalne, zachęcające segmenty - wyliczała gość Czwórki. 

Posłuchaj
13:48 czwórka kobiety_PR4_AAC 2023_02_01-17-11-22.mp3 O rozwoju kobiet w branżach związanych z nowoczesnymi technologiami opowiada Joanna Lisiecka (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

- Są kobiety, które idą po swoje marzenia, rozwijają się i realizują swoje pasje, wciąż jednak pozostaje wiele tych, które nie wierzą w siebie. Chodzi o to, by je wspierać - podkreślała gość Czwórki. Dziś fundacja prowadzi m.in. projekty skierowane do pań, które chcą działać aktywnie w świecie gamingu. - Dziewczyny, tak samo jak mężczyźni, grają w gry komputerowe, ich udział w tym rynku to nawet 50 proc. Niestety znacznie mniej kobiet tworzy gry samodzielnie, organizujemy więc program mentoringowy, który ma wspierać je w realizacji takich celów - mówiła gość Czwórki. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzący: Jeremi Angowski

Goście: Joanna Lisiecka (dyrektor programowa fundacji Perspektywy Women in Tech)

Data emisji: 01.02.2023

Godzina emisji: 17.12

kd

Czytaj także

Koniec trybu samolotowego? UE zezwoli na połączenia na pokładzie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 11:32
Pasażerowie linii lotniczych w Unii Europejskiej wkrótce podczas lotu będą mogli w pełni korzystać ze swoich telefonów. Dzięki sieci 5G nie będą one zakłócać częstotliwości zarezerwowanych dla samolotów.
rozwiń zwiń