Branża IT się rozwija. "Potrzebujemy dziesiątek tysięcy specjalistów"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 13:07
- To branża wielu możliwości, która w perspektywie najbliższych lat będzie się prężnie rozwijać, więc jest to z pewnością bezpieczne środowisko zawodowe - mówiła Agnieszka Grzybowska, manager zespołu rekrutacji IT. - To, czy każdy się w niej odnajdzie, to już zupełnie co innego... - podkreślała. 
Praca w branży IT w praktyce
Praca w branży IT w praktyceFoto: Shutterstock/Roman Samborskyi

Branża IT rośnie, digitalizacja biznesu postępuje, nic dziwnego, że wielu młodych ludzi kształci się w tym kierunku. Kuszą bowiem zarobki, perspektywy, elastyczność pracy i różnorodność projektów. - To bardzo szerokie środowisko, branża IT to nie tylko programiści, ale szereg przeróżnych innych specjalizacji - tłumaczyła gość Czwórki. - Poza ludźmi, którzy tworzą systemy informatyczne, niezbędni są także ludzie, którzy będą nad nimi czuwać i nimi administrować. Dodatkowo jest obszar zabezpieczeń, m.in. strony bankowe i konta wirtualne, w których umiejętności z zakresu cyber security są niezbędne - tłumaczyła Agnieszka Grzybowska.

Jeśli chcemy zacząć pracę w branży IT, kierunkowe wykształcenie bardzo nam w tym pomoże. - Już na etapie studiów przeróżne firmy poszukują talentów i zapraszają na staże, obozy. Organizują konkursy, z których potem najlepsi trafiają od razu do pracy - podkreślała. - Dodatkowo organizowane są programy i płatne kursy, dostosowane do potrzeb firm, w których potem studenci będą się dalej rozwijać - wyliczała. 

Dla tych, którzy już działają na rynku pracy, także jest szansa na to, by zacząć działać w branży IT. - Ale to nie jest sprint, tylko maraton. W weekend nie da się zmienić swojej kariery, a po to, by się przebranżowić, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Szacuje się, że edukacja, która pozwoli nam aplikować do firm branży IT, powinna trwać przez minimum osiem miesięcy - podkreślała gość Czwórki. 

Posłuchaj
09:23 czwórka frameworki_PR4_AAC 2022_10_25-08-15-54.mp3 O tym, jak odnaleźć się w branży IT i czy to praca dla każdego, mówi Agnieszka Grzybowska (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Od czego zacząć? Od systematycznego opanowywania podstaw, a to uda się zrobić dzięki webinarom czy kursom oferowanym w sieci. - Jeśli chodzi o najbardziej pożądane języki, w których tworzona jest największa liczba systemów, to w technologii backendowej króluje od lat Java, w technologii frontendowej w grę wchodzą frameworki typu React.js czy Angular. Zwróciłabym też uwagę na bazy danych - wyliczała ekspert. - Mamy tu trzy główne specjalizacje: analityk, programista oraz administrator baz danych. To podstawy, o których warto poczytać i posłuchać - radziła.

Jak podkreślała gość Czwórki, na każdym szczeblu oczywiście przyda się pewna baza wiedzy z obszaru programowania. - Na początku naszej zawodowej drogi nie dostaniemy bardzo wysokich stawek, jednak w tej branży możemy liczyć na to, że po kilku latach zarobki znacząco wrosną - podkreślała Agnieszka Grzybowska. Jak wyliczała, w Polsce w branży IT brakuje wciąż ok. 50 tysięcy pracowników, w skali Europy to ponad pół miliona osób. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Agnieszka Grzybowska (manager zespołu rekrutacji IT w Experis)

Data emisji: 25.10.2022

Godzina emisji: 8.15

kd/kor

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń