Kobiety w branży IT. "Radzą sobie świetnie i jest ich coraz więcej"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:02
W branży IT w Polsce pracuje coraz więcej pań. Pojawiają się programy mentorskie, specjalne stypendia - z roku na rok przybywa inicjatyw, których celem jest zwiększenie odsetka kobiet programistów. Nasz kraj jest w tym rankingu w czołówce na mapie Europy. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: BalanceFormCreative/Shutterstock.com

programista shutterstock_1032639931 1200.jpg
Rynek pracy szuka testerów. Jak zacząć pracę w IT?

- Sytuacja kobiet w branży IT wygląda w Polsce coraz lepiej. W procesie rekrutacji rzadziej patrzymy na płeć kandydatów, więc kompetentnych kobiet pojawia się coraz więcej - mówiła Olga Zelent, ekspert branży IT. Jak dodała, według niektórych badań odsetek pań w programowaniu sięgać może nawet 30 proc. - To mogą być przesadzone dane, jednak zarówno na kursach programistycznych jak i na uczelniach wyższych na tych kierunkach kobiet jest więcej - podkreślała. W tym rankingu Polska jest w chlubnej europejskiej czołówce. - Patrząc na branżę IT globalnie, kobiet jest w niej mniej niż w naszym kraju. W skali światowej 91 proc. osób pracujących w branży IT to mężczyźni - podkreślała Olga Zelent.

Posłuchaj
09:50 czwórka branża it 2021_09_20-08-14-10.mp3 Sytuacja kobiet w branży IT - rozmowa z Olgą Zelent (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Jak tłumaczyła, wszędzie wciąż jednak tak samo brakuje programistów. - W Polsce od pięciu lat ta luka kompetencyjna sięgać może nawet 50 tys. osób. To oznacza prawdziwy boom generalnie na informatyków - mówiła gość Czwórki. - Wciąż nie nadążamy z kształceniem ludzi. Z drugiej strony problem wynika też z faktu, że firmy nie zawsze chętnie dają szansę młodym osobom, które dopiero wkraczają na zawodową ścieżkę. Od kandydatów wymaga się doświadczenia, a nie daje im się szansy na to, by je zdobyć - podkreślała.


przyszłość dłonie 1200.jpg
Czy programistów zastąpią roboty?

Sprawdź także:

Jak wkroczyć na programistyczną ścieżkę? - Zawsze warto pójść na studia, ale należy liczyć się z tym, że będziemy uczyć się w tym czasie także innych przedmiotów i przede wszystkim teorii, a niekoniecznie praktyki. Można też oczywiście uczyć się samemu, do czego trzeba mieć niesamowite samozaparcie i to nie gwarantuje sukcesu. Na rynku funkcjonują więc specjalistyczne kursy przygotowujące profesjonalnie wyłącznie do tego zawodu - podkreślała gość Czwórki. 

Czytaj także:

Dlaczego więc przy takiej mnogości możliwości wciąż na rynku brakuje pracowników, także płci pięknej? - To mocno zakorzenione stereotypy, m.in. taki, że pewne zawody są dla kobiet, a inne dla mężczyzn. Kolejny dotyczy tego, że w zawód IT wymaga pewnych określonych predyspozycji - wymieniała. To powoduje zdaniem blokady u samych kobiet, które mogłyby potencjalnie wykształcić się i potem kandydować na stanowiska programistyczne. - Stypendia mają pomagać i uświadamiać ludzi, że każdy może wejść do branży IT, jeśli ma odpowiednio dużo determinacji, by zdobyć niezbędną wiedzę. Stypendia dają możliwości, szanse, polegają m.in. na dofinansowaniu kursów, zapewniają też wsparcie mentora, który wskaże drogi rozwoju - mówiła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Olga Zelent (ekspert branży IT, country manager szkoły programowania Codecool)

Data emisji: 20.09.2021

Godzina emisji: 08.15

kd

Czytaj także

Jesteś fanem Kajka i Kokosza? Może ta praca jest dla ciebie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 13:54
Powstają gry umieszczone w uniwersum "Kajka i Kokosza", a firma odpowiedzialna za te projekty szuka fanów serii do pomocy przy ich tworzeniu.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duet Paula i Karol o płycie "Lifestrange": jest troszkę beatlesowska

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 00:00
Paula Bialski oraz Karol Strzemieczny, czyli muzycy duetu Paula & Karol opowiadali w Czwórce o nowej płycie zatytułowanej "Lifestrange" oraz o swoich folkowych inspiracjach.
rozwiń zwiń