Z klapką i bez Wi-Fi. Telefony do rozmawiania, a nie scrollowania

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 20:00
Na te urządzenia nie da się ściągnąć aplikacji i korzystać z portali społecznościowych, mimo to wracają do łask. Najbardziej pożądane modele to te produkowane w latach 2005-2010, które służyły tylko do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. 
Do czego młodym ludziom służą telefony komórkowe? Coraz częściej tylko do rozmawiania
Do czego młodym ludziom służą telefony komórkowe? Coraz częściej tylko do rozmawianiaFoto: Cast Of Thousands/shutterstock.com

Telefon z klapką jak kaseta magnetofonowa

"Oldschoolowy sprzęt" zyskuje na popularności, a stare telefony to jeden z trendów w serwisach społecznościowych. - Retromania i powrót do tego, co było, leżą u źródeł zainteresowania klasycznymi modelami telefonów - mówi dr Krzysztof Kuźmicz z Akademii Leona Koźmińskiego. - Ten trend da się także zauważyć wśród ludzi, którzy nigdy nie zetknęli się ze starszymi modelami, czyli wśród przedstawicieli pokolenia Z. Przypomina to modę na płyty winylowe, na kasety magnetofonowe oraz na inne gadżety z lat 90. XX wieku. 

Vintage dla przebodźcowanych

Jednak, jak podkreśla gość Czwórki, to tylko jedna z koncepcji. Według analiz ekspertów także kwestia zdrowia psychicznego odpowiada za wzrost zainteresowania klasycznymi urządzeniami. Powodem, dla którego młodzi ludzie, przebodźcowani i zmęczeni życiem tylko w wirtualnym świecie, decydują się na zakup takiego telefonu, jest m.in. możliwość odcięcia się od sieci i chęć korzystania z życia i tworzenia prawdziwych relacji międzyludzkich. - Młode pokolenia - szczególnie w czasie pandemii - doświadczyły intensywności cyfrowego świata. Dnie spędzane przed ekranem smartfona dla części nastolatków okazały się bardzo męczące. Telefony bez dostępu do Wi-Fi dają szansę na odzyskanie wolnego czasu i kontaktu z rówieśnikami - przekonuje rozmówca Mateusza Kulika.   

Sprawdź także:

Telefony z odzysku i modele dla seniorów

W Polsce rośnie w siłę także rynek używanych telefonów. Raport firmy analitycznej IDC pokazuje, że sprzedaż używanych smartfonów z każdym miesiącem rośnie. Dane za poprzedni, czyli 2022 rok, pokazują, że łączna liczba używanych mobilnych urządzeń, które pojawiły się na rynku, wyniosła prawie 283 mld sztuk. Dla porównania, w 2021 roku było to nieco ponad 253 mld, czyli rynek zanotował ponad 11-procentowy wzrost.

Posłuchaj
07:12 CZWÓRKA TOP - telefon 24.04.2023.mp3 Najmodniejszy gadżet? Smartfon w wersji retro (TOP/Czwórka)

- Moda na oldschoolowe modele z klapką i z klawiaturą zaktywizowała producentów telefonów do działań marketingowych wspierających tę nostalgię. Co za tym idzie, na rynku pojawiają się nowe telefony stylizowane na stare. Pierwotnie były one produkowane z myślą o seniorach, dlatego podstawowe modele można kupić za niewiele ponad 100 zł. Wersja premium to wydatek od 1000 zł wzwyż - dodaje Krzysztof Kuźmicz. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: dr Krzysztof Kuźmicz (Akademia Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 24.04.2023

Godzina emisji: 18.15

kul

Czytaj także

Z jakimi problemami psychicznymi będziemy zmagać się za kilka lat?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 14:30
Samotność, wyobcowanie, niepewność jutra, uzależnienia, lęk o zdrowie własne i najbliższych - to skutki, z jakimi mierzymy się po wybuchu wojny na Ukrainie, czy pandemii koronawirusa. - Konsekwencje będą z nami jeszcze przez długie lata - przestrzegała dr Iwona Nowakowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
rozwiń zwiń