Historia smsów. Jak krótkie wiadomości zawojowały świat?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 14:40
Pierwsza wiadomość SMS w historii wysłana została w grudniu 1992 roku i brzmiała "Merry Christmas". Dziś miejsce świątecznych życzeń i rymowanek zajęły informacje od instytucji, m.in. banków. 
Korzystanie ze smartfona jest powszechne
Korzystanie ze smartfona jest powszechne Foto: Shutterstock.com

Według raportu UKE, już co piąty SMS pochodzi od instytucji, dostajemy kody do logowania, alerty czy kupony rabatowe, czyli wiadomości od banków, sklepów i urzędów. Smsy to nieodłączna część komunikacji i stosowane są bardzo szeroko. Im bardziej życie będzie się cyfryzować, tym bardziej będzie potrzebne nam takie narzędzie jak sms, które jest jednocześnie masowe, osobiste i przede wszystkim działa. O tym, jak sms od czatu dla nastolatków zamienił się w kanał dla biznesu - porozmawiamy w pierwszej godzinie audycji. 

Po godz. 15.45 w cyklu "Eko-jazda" sprawdzimy, w jaki sposób, obok oszczędzania wody, zmniejszania zużycia energii przez energooszczędne sprzęty, czy przykręcanie kaloryferów - możemy ulżyć i planecie, i swojemu portfelowi. Możemy na przykład sami zacząć robić środki czystości, zaoszczędzimy pieniądze, a do wody dostanie się mniej chemikaliów. Soda oczyszczona, ocet, sól, cytryna, naturalne mydło, boraks i olejki eteryczne - te składniki wystarczą, by nasze porządki były ekologiczne i tańsze.  

Czytaj także:

W drugiej części programu, po godz. 16.15 porozmawiamy z Almą Asuai. To modelka i aktorka o nigeryjskich korzeniach. Urodziła się w Polsce, ale jej ojciec jest Nigeryjczykiem. Całe życie mieszkała w naszym kraju, ale jej charakterystyczny wygląd, ciemna karnacje i czarne, kręcone włosy sprawiają, że część ludzi bierze ją za emigranta z Afryki. Dlatego szczególnie denerwują ją pytania o to, jak tak dobrze nauczyła się języka polskiego. Jak przyznaje, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są ludzie, którzy mają zagraniczne korzenie, ale kulturowo są całkowicie Polakami. Uroda nie ułatwia jej też pracy w modelingu, bo niektóre agencje uważają, że nie utożsami się z nią "typowa Polka, Anka z Łodzi". Mimo to ostatnio zagrała w polskiej komedii Netflixa właśnie Polkę, Ankę, mimo tego, że na castingu pojawiły się dziewczyny o słowiańskiej urodzie.  

Po godz. 16.30 sprawdzimy, jaki rodzaj "zielonych kompetencji" będzie potrzebny młodym ludziom marzącym o ekologicznych miejscach pracy. Zgodnie z informacjami pochodzącymi z najnowszego raportu firmy Accenture pt. "Youthquake Meets Green Economy", 77 proc. młodych ludzi pochodzących z regionu Azja-Pacyfik chciałoby znaleźć zatrudnienie w ekologicznej gospodarce.

W programie także:

  • Popołudniowy przegląd sportowy 

***

Na audycję Czat Czwórki zapraszamy we wtorek (27.09) po godz. 15.05. Program poprowadzi Piotr Firan.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia finanse
Czytaj także

Trend less waste coraz popularniejszy. Kupujemy rzeczy z drugiej ręki?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 12:43
- Wyprodukowanie rzeczy, które potem kupimy jako konsumenci, wymaga określonych nakładów energii, nie jest neutralne środowiskowo, wiąże się z emisją dwutlenku węgla i innych gazów. Dlatego warto kupować rzeczy używane - tłumaczyła Ewelina Lewandowska z firmy Ekowymiar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń