Płatne parkowanie. Czy są plusy takiego rozwiązania?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 22:00
Największe polskie miasta z roku na rok decydują się na rozszerzanie obszaru stref płatnego parkowania. Systematycznie także podnoszą opłaty za miejsca postojowe. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/non c

Posłuchaj
shutterstock telefon stacjonarny 1200.jpg
Telefon stacjonarny kontra smartfon. Który wygrywa?

- Jeśli mamy jakieś dobro rzadkie, to opłata jest jedyną możliwością na sensowne podzielenie się tym dobrem - przekonuje Michał Wolański z Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności SGH. 

Szacuje się, że zaparkowany pojazd zajmuje ok. 12 m2. Oznacza to, że na kilkusetmetrowym odcinku z parkowaniem równoległym miejsce będzie mogło znaleźć maksymalnie kilkudziesięciu kierowców. Wyższe ceny za parkowanie sprawiają, że zatrzymujemy się na krócej, a z miejsca może skorzystać więcej osób. - Przy niskich opłatach rzadko możemy znależć miejsce postojowe. Wiedzą coś o tym na przykład osoby, które próbowały odwieźć do szpitala mamę lub babcię - przekonuje rozmówca Maciej Wójcik. 

Sprawdź także:

Sprawdź
shutterstock sprzęt agd 1200.jpg
Od A do G. Nowe symbole na sprzęcie AGD

Mimo to podwyżki cen w strefach płatnego parkowania wciąż budzą sprzeciw. - Rady miejskie bardzo często boją się takich decyzji i moim zdaniem zupełnie bez sensu, bo zawsze jest lepiej, jeśli z jednego miejsca parkingowego może skorzystać pięciu lub dziesięciu wyborców, a nie jeden - mówi Wolański. - Płatne parkingi sprawiają, że opłacalne staje się inwestowanie na przykład w parkingi podziemne. 

Posłuchaj
08:48 [CZWORKA]TOP 4 listopad 2020 parkowanie.mp3 Płatne parkowanie - zapewnia porządek w mieście czy "łata" budżetową" dziurę (TOP/Czwórka) 

Obecnie najwięcej podziemnych parkingów jest w Poznaniu i Krakowie, i to od razy widać w przestrzeni miasta, która stała się bardziej uporządkowana. - Dodatkowo Kraków jest podzielony na kilka stref, w których obowiązują różne stawki - mówi gość Czwórki. - Jeśli natomiast chodzi o inne europejskie metropolie, one są już kilka kroków przed nami. Płaci się tam już nie tylko za miejsce parkingowe, ale za sam wjazd do centrum miasta. Pomiędzy tym są jeszcze rozwiązania takie jak miejsca parkingowe tylko dla mieszkańców oraz miejsca z maksymalnie ograniczonym czasem parkowania.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 04.11.2020

Godzina emisji: 18.16

kul

Czytaj także

Personalizacja motocykli. Nie ma jej bez "efektu wow!"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 18:05
- Motocykle customowe są po to, żeby robiły show i wyglądały spektakularnie. Wygoda jest ważna, ale odchodzi na dalszy plan. Można to porównać do szpilek. One przecież nie są wygodne - przekonuje w rozmowie z Kubą Marcinowiczem Staszek Myszkowski z "Game Over Cycles", który swoje pierwsze jednoślady personalizował już w podstawówce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Remont last minute. Zacznij teraz, zdążysz przed zimą

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 11:50
Jesień to tak naprawdę ostatni moment, żeby zrobić remont mieszkania - przekonują fachowcy. - Jeśli zdecydujemy się sami wykonać pracę, to przy sprzyjających warunkach na jedno pomieszczenie powinniśmy przeznaczyć cztery dni - mówi Alicja Rzeczkowska z portalu Majsterki.pl.
rozwiń zwiń