Skrzynka z narzędziami - po co w niej kozie kopytko?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 14:27
Październik sprzyja majsterkowaniu, w deszczową pogodę spacery kuszą mniej. Dlatego też warto zadbać o domową skrzynkę z narzędziami. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bubbers BB

czwórka kasia sawko marcinowicz fot świetlicki 1200.jpg
Nie rób deski z sosny, wybierz przynajmniej buczynę

Mając w domu podstawowy zestaw narzędzi, możemy samodzielnie skręcić krzesło, zrobić skrzynkę na zioła czy powiesić plakat na ścianie. Kasia Sawko podpowiada, co warto w nim mieć. 


Posłuchaj
04:58 czwórka ndt 2.10.2020 sawko 1.mp3 Co powinno się znaleźć w skrzynce z narzędziami - podpowiada Kasia Sawko (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

- Ja majsterkuję w domu, ale mam mało miejsca na narzędzia. Mam piły, ostrzałkę do cyklin. Pracuję na stole - coś tu odnawiam, coś sobie klecę - opowiada w Czwórce. - Piły przydają się w domu. Ale nasza skrzynka narzędzi zależy od tego, czy chcemy majsterkować, czy mieć po prostu zestaw awaryjny. 


W skrzynce powinien znaleźć się zestaw śrubokrętów, jakieś klucze do odkręcenia śrubki, ręczna cyklina, piła do drewna, ścisk, którym przymocujemy np. drewno do stołu, obcęgi, kombinerki. Jeśli ktoś zabiera się za odnawianie tapicerek, to przyda mu się też kozie kopytko, do wyciągania starych zszywek. 

W pracy Kasi Sawki niezbędna jest też wiertarka. To narzędzie potrzebne bardzo często - choćby do powieszenia lustra, plakatu czy półki. 


Posłuchaj
03:58 czwórka ndt 2.10.2020 sawko 2.mp3 Jaką wiertarkę wybrać - radzi Kasia Sawko (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

- Dziś trudno zastąpić wiertarko-wkrętarkę - zdradza Kasia Sawko. - Możemy się mocować z śrubokrętami, ale już dziury bez niej nie wywiercimy. Dziś wiertarki nie są bardzo głośne i ciężkie. Ważne, by do wiertarki dobrze dobrać bity i wiertła, te wybieramy też tak, by nadawały się do materiału, w którym chcemy wiercić - dodaje. - Przy wierceniu ważne jest zachowanie kąta prostego między wiertłem a materiałem. 

Przechowywanie i konserwacja

Gdy ktoś mieszka w domu, to zawsze znajdzie miejsce na narzędzia. Może to być garaż, może to być szopa. Dużo większy problem z narzędziami mają mieszkańcy bloków. 


Posłuchaj
04:27 czwórka ndt 2.10.2020 sawko 3.mp3 Jak przechowywać narzędzia i jak o nie dbać - podpowiada Kasia Sawko (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

- Dobrze mieć skrzynkę na narzędzia i nimi nie szargać - mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Moja ma liczne przegródki, dodatkowe pojemniczki. Ale ilu majstrów, tyle sposobów przechowywania narzędzi - dodaje. 

Ciekawym sposobem przechowywania jest zainstalowanie płyty OSB, a na niej wkrętów, na których można narzędzia zawiesić. - Każde narzędzie można na płycie odrysować, by wszyscy użytkownicy wiedzieli, gdzie je odłożyć - podpowiada gość Czwórki. - Ja wiertarkę, cyklinę, piłę i taker przeważnie trzymam na wierzchu, bo często z nich korzystam. Ołówek, miarkę zwijaną można trzymać w szufladzie - dodaje. 

Kasia Sawko oddzielne miejsce ma do przechowywania chemii do drewna - tam znajdują się lakiery, bejce i farby. 

Do konserwacji narzędzi można używać specjalnych preparatów. Warto dbać, by te sprzęty były czyste, by nie pozostawał na nich klej czy resztki żywicy, np. po pracy w drewnie. Są też takie narzędzia, które wymagają serwisowania, tu dobrze jest przestrzegać zaleceń producentów. - Zawsze powinniśmy się kierować zdrowym rozsądkiem, a narzędzia odkładać na miejsce - podkreśla ekspertka. 

Wióry lecą/Wióry lecą -stolarka dla kobiet i nie tylko

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Gość: Kasia Sawko (Wióry Lecą)

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 02.10.2020

Godzina emisji: 6.40, 7.42

Czytaj także

Od A do G. Nowe symbole na sprzęcie AGD

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 09:28
W sklepach na telewizorach, pralkach, lodówkach i innych urządzeniach odnajdujemy naklejki oznaczające klasę efektywności energetycznej danego sprzętu. Większość nosi symbol A, A+, A++ czy A+++. Komisja Europejska postanowiła to zmienić, by pomóc konsumentom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziwonia od wieków kolonizuje świat

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 09:32
- Wszystko wskazuje na to, że dziwonie to ptaki azjatyckie, które zaczęły, w pewnym momencie, przesuwać swoje zasięgi na zachód - mówi Jacek Karczewski ze Stowarzyszenia "Jestem na ptak". - Dziś nawet zdarzają się na wyspach brytyjskich - dodaje. 
rozwiń zwiń