Kosmiczne uprawy. Szklarnia - kolejny krok na drodze do pozaziemskich hodowli

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 11:24
Jedzenie w kosmosie, pozaziemskie uprawy - to nie jest scenariusz science fiction - to już jest rzeczywistość. Ostatnio coraz częściej możemy słyszeć o kolejnych odkryciach związanych z uprawą roślin czy warzyw w warunkach kosmicznych. Niedawno udało się stworzyć szklarnię o odpowiednich warunkach, w których można uprawiać rośliny na Marsie.
Naukowcy nie ustają w wysiłkach, by przenieść uprawę roślin w kosmos
Naukowcy nie ustają w wysiłkach, by przenieść uprawę roślin w kosmosFoto: iurii/Shutterstock.com

Od jakiegoś czasu coraz częściej słyszymy o kolejnych eksperymentach, które zbliżają nas do możliwości uprawiania jedzenia w kosmosie: na Księżycu, na Marsie czy na stacji kosmicznej. Z takich upraw na pewno mogliby skorzystać przebywający w kosmosie astronauci, ale nie tylko. 

Coraz częściej mówi się o komercyjnym zwiedzaniu kosmosu. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone podpisują umowę w zakresie komercyjnych lotów kosmicznych. Elon Musk zapowiada podróże na Marsa, a Orbital Assembly Corporation ogłasza, że już w 2025 roku w kosmosie otworzy pierwszy hotel. Jeśli wakacje, lub choćby weekend, w kosmosie staną się rzeczywistością, to musimy tam coś jeść. - Jedzenie, które zabieramy w kosmos niestety waży, ma swój ciężar - mówi dr Anna Orzeł z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. - Teraz tona jedzenia zabranego w kosmos to koszt 20 milionów dolarów - wyjaśnia. 

Transport jedzenia poza Ziemię to nie tylko ogromne koszty, ale również generowanie odpadówW tym kontekście uprawa warzyw w kosmosie może być przyszłościowym rozwiązaniem. - To oznacza, że badania, które są prowadzone będą starały się wykorzystać te zasoby, które znajdziemy na danym satelicie albo planecie. Wydaje mi się, że to kwestia 5-10 lat, gdy będziemy w stanie każdą roślinę dostosować do obowiązujących tam parametrów - prognozuje ekspertka. 

Posłuchaj
04:43 czwórka top 22.12.2022.mp3 Czy uprawy roślin i warzyw w kosmosie to nieodległa przyszłość? (Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

Pierwsze próby hodowania roślin na stacjach kosmicznych mamy już za sobą. W ubiegłym roku astronauci NASA zjedli tacco z papryczkami chili z uprawy ze stacji kosmicznej.

Jesteśmy w stanie stworzyć warunki do upraw na stacji, ale czy da się je posadzić bezpośrednio np. na Marsie.

- Na Marsie teoretycznie powinno być lepiej niż na Księżycu, bo planeta ma jakąś atmosferę i być może jest tam woda. Ale to tylko pozory - mówi Michał Rolecki, dziennikarz naukowy, pracujący w GIQuIC. - Przede wszystkim w marsjańskiej glebie są nadchlorany, czyli sole kwasu nadchlorowego i jest ich aż 1 procent. Na Ziemi stanowią one toksyczne zanieczyszczenie, które zwykle trzeba z gleby usunąć. Usunięcie ich na Marsie na pewno byłoby kłopotliwe, nie jest jasne jak to zrobić - dodaje. 

Z powodów tych zanieczyszczeń nie jest jasne czy na Marsie cokolwiek urośnie. Naukowcy i przedsiębiorcy próbują znaleźć na to rozwiązanie. Ostatnio jedna z amerykańskich firm stworzyła coś na wzór nadmuchiwanej szklarni. Ma ona pomóc w zapewnieniu roślinom przetrwania w niekorzystnych warunkach, ale też przede wszystkim umożliwić i ułatwić kosmicznym odkrywcom osiedlenie się na czerwonej planecie. 

- Ciśnienie atmosferyczne na Marsie jest dużo niższe niż na Ziemi - wyjaśnia dziennikarz. - Wynosi ono 1/170, czyli jest prawie 200 razy niższe. Należy pamiętać, że gdy na Ziemi ciśnienie spada, to poniżej 1/10 to rośliny gwałtownie tracą wodę. Z tego powodu na naszej planecie nic nie rośnie powyżej 6000 m n.p.m. Na Marsie, ze względu na ciśnienie, wszystko może wyschnąć na wiór - dodaje. 

Księżyc też jest ciałem niebieskim, które "brane jest pod lupę" przez naukowców. - 12 maja 2022 roku na Twiterze NASA przedstawiło pierwsze wyniki badań - udało się wyhodować pierwszą roślinę w księżycowym regolicie. To cudowna niesamowita cześć badawcza - ocenia dr Anna Orzeł. - Ten regolit został pozyskany około 50 lat temu. Przyleciał z Księżyca w 1969 roku. Przez 50 lat różne jednostki badawcze prosiły NASA o ten materiał. Pozyskał go instytut na Florydzie. Na regolicie wyhodował rzodkiewkę - dodaje. 

Do importu warzyw na Ziemię z kosmosu daleka droga. Jednak wszystkie pojedyncze badania przybliżają nas do kosmicznych upraw. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzący: Jan Olejniczak 

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 22.12.2022

Godzina emisji: 17.16

pj

Czytaj także

Jedzenie przyszłości - jakie jest w filmach i literaturze SF?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 16:40
Wyciskane z tubek pasty czy kapsułki przypominające tabletki? A może zupełnie nowe produkty, których jeszcze nie zdążyliśmy poznać? Jedzenie to jeden z ważniejszych elementów naszego życia. Jak będzie ono wyglądało w przyszłości? Po ten temat sięgali twórcy filmowi i SF, którzy w swoich obrazach przedstawiali niezwykłe wizje jedzenia przyszłości. Niektóre z nich doczekały się urzeczywistnienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmieci w kosmosie. Mamy problem do rozwiązania?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2022 14:00
- Kosmicznymi śmieciami nazywamy potocznie wszelkie fragmenty rakiet nośnych bądź satelitów, które krążą głównie po orbicie ziemskiej - tłumaczył inż. Tadeusz Kocman. O tym problemie mówi się ostatnio coraz częściej, bo odpady tworzą już strefy niebezpieczne dla satelitów.​
rozwiń zwiń