Śmieci w kosmosie - na Marsa dotarły wcześniej niż człowiek

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 11:40
- Niedziałające satelity, zużyte elementy rakiet i fragmenty uszkodzonego sprzętu - takie rzeczy można znaleźć na naszej orbicie - mówi Joanna Korgul, redaktor naczelna jednego z portali ekologicznych. - To efekt ponad 60-letniego działania człowieka w kosmosie. Śmieci także można znaleźć na Marsie.
Śmieci trafiły także w przestrzeń kosmiczną.
Śmieci trafiły także w przestrzeń kosmiczną.Foto: shuterstock/Johan Swanepoel

Niebezpieczne odpady

Okazuje się, że śmieci to nie tylko problem ziemski. Nasza orbita i przestrzeń kosmiczna jest coraz bardziej zaśmiecona. Europejska Agencja Kosmiczna szacuje, że może znajdować się na niej 900 tysięcy odłamków większych niż jeden centymetr. Mniejszych elementów w przestrzeni kosmicznej jest o wiele więcej. Oprócz tego, że zaśmiecają kosmos, mogą być niebezpieczne.

- Przede wszystkim mogą się zderzyć z innymi obiektami. Wszystkie te odłamki poruszają się przecież z dużą szybkością - wyjaśnia ekspert. - Pozostałością misji kosmicznych są takie przedmioty jak np. szczoteczka do zębów, klucz francuski czy kamera któregoś z astronautów.

Śmieci na Marsie

Śmieci trafiły także na Marsa. Ostatnio na tej planecie znaleziono kawałek koca termicznego, ale to niejedyny przypadek. W kwietniu NASA wykonała zdjęcia po wylądowaniu łazika. Były tam m.in. spadochron i kapsuła w kształcie stożka, która chroniła łazik podczas lądowania.

- Koc pochodzi z etapu zejścia łazika na powierzchnię Marsa. Co ciekawe został znaleziony dwa kilometry dalej - mówi Joanna Korgul. - Łazik wylądował na Marsie w lutym 2021 roku, na terenie krateru G-0. Nie jest tam jedynym obiektem, ponieważ na Marsie znajdują się także inne łaziki, które badają jego powierzchnię.

Łazik to sześciokołowy robot, wielkości SUV-a napędzany energią jądrową. Jego celem jest szukanie życia, które być może istniało kiedyś na Marsie. Zamiast śladów istnienia innych organizmów, na Czerwonej Planecie znaleziono śmieci.

Astronauci sprzątają

Odpady w przestrzeni kosmicznej, które pozostały po misjach są zabierane przez astronautów na Ziemię. Czasem też są zrzucane w specjalnych paczkach, tak jest na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Największa paczka śmieci w historii została wyrzucona w marcu 2021 roku. Na specjalnej palecie znalazły się niemal trzy tony odpadów. 

Źr. Youtube/Astronarium/Kosmiczne śmieci - Astronarium odc. 61


- Podróży i misji jest coraz więcej. Dlatego wprowadzona została sieć nadzoru kosmicznego, która monitoruje i kataloguje śmieci - tłumaczy Joanna Korgul. - Mówi się, że jest już 27 tysięcy elementów śledzonych na orbicie. Bardzo dużo zasobów finansowych jest przeznaczanych na to, żeby monitorować przestrzeń i uchronić obiekty przed zderzeniem się z innymi elementami.

Posłuchaj
03:25 Czwórka/Pierwsze Słyszę - śmieci w kosmosie - 2022. 07.14.mp3 W audycji mówimy o problemie śmieci w kosmosie (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Wielu naukowców od lat bada problem zaśmiecania kosmosu. Zastanawiają się m.in. jak to ryzyko minimalizować i jak je kontrolować.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 14.07.2022

Godzina emisji: 7.15

aw/kd

Czytaj także

Kosmiczne śmieci - projekt studentów AGH pomoże w porządkach?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 09:01
Kosmiczne śmieci na orbicie okołoziemskiej mogą pozbawić nas dostępu do wielu technologii, są też groźne dla życia i zdrowia astronautów. Studenci AGH, zrzeszeni w zespole Black Spheres, szykują sieci, harpuny i pomysł na wykorzystanie robotycznego ramienia, żeby pozbyć się tych zagrożeń. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kawałek kosmosu w Poznaniu. Powstanie centrum robotów?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 14:04
Naukowcy Politechniki Poznańskiej są o włos od stworzenia w Polsce Ośrodka Testowania Robotów Kosmicznych. To kolejny krok do produkcji polskich robotów gotowych do lotów na Księżyc czy Marsa. 
rozwiń zwiń