"ReQiu" - gra komputerowa do oceny osobowości

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 20:05
Gra komputerowa jako rozmowa o pracę? Piotr Zjawiony udowadnia, że jest to możliwe. Stworzył narzędzie rekrutacyjne, w którym połączył świat gier wideo ze światem psychologii. 
Pracodawcy dzięki ReQiu mogą poznać predyspozycje i potrzeby swoich pracowników i kandydatów na poszczególne stanowiska, a pracownicyotrzymują podpowiedzi, jak budować nowe kompetencje oraz rozpoznają swoje potrzeby szkoleniowe
Pracodawcy dzięki "ReQiu" mogą poznać predyspozycje i potrzeby swoich pracowników i kandydatów na poszczególne stanowiska, a pracownicy otrzymują podpowiedzi, jak budować nowe kompetencje oraz rozpoznają swoje potrzeby szkolenioweFoto: Girts Ragelis/shutterstock

Ważna jest obserwacja, a nie odpowiedzi na pytania

- Psychologia to narzędzie pomiarowe, które służy m.in. do określania cech i kompetencji. W tym celu wykorzystywane są np. ankiety i kwestionariusze. Razem z Pawłem Tomaczakiem postanowiliśmy połączyć to ze światem gamingu i nowoczesnej rozrywki, żeby na bazie obserwacji, a nie odpowiedzi na pytania, stworzyć pełen portret psychologiczny danej osoby - wyjaśnia gość Czwórki. - Na początku myśleliśmy o grze fantasy, ale docelowo przygotowaliśmy symulację biura, którą nazwaliśmy "ReQiu".

Dzień próbny u "Simsów"

Wykreowana rzeczywistość przypomina tę, którą gracze znają z "Simsów". - Mamy dwupiętrowe biuro, po którym poruszamy się naszym awatarem. Przed nami "dzień próbny", czyli musimy rozwiązać pewne zadania, poradzić sobie z kryzysami, odpowiadać na pytania, a kiedy trzeba, także udzielić rad - opowiada twórca "ReQiu". - Ze względu na to, że musi być zachowana czystość badawcza, każdy z graczy przechodzi przez ten sam scenariusz. Uczestnicy rozgrywki nie mają ze sobą relacji i muszą sami radzić sobie z zadaniami.  

Zasady gry     

Gra trwa niecałą godzinę, ale to, ile zajmie czasu użytkownikowi, zależy od jego strategii i podejmowanych decyzji. - W trakcie rozgrywki mamy kilkanaście tysięcy punktów pomiarowych, więc trudno jest powiedzieć jednoznacznie, które są brane do której cechy - mówi rozmówca Jeremiego Angowskiego. - Gra zlicza różne parametry - nawet tempo, w którym klikamy myszką. W ten sposób dostajemy wynik pomiaru natężenia danej cechy - czy to poczucia skuteczności, czy umiejscowienia kontroli, czy kreatywności

Sprawdź też:

"Im mniejszy stres, tym większe zaangażowanie"

Pracodawcy dzięki "ReQiu" mogą poznać predyspozycje i potrzeby swoich pracowników i kandydatów na poszczególne stanowiska. Zarządzający dostaną wskazówki, jak budować motywacje zespołów, a pracownicy - podpowiedzi, jak budować nowe kompetencje, rozpoznają też swoje potrzeby szkoleniowe. - Naszym celem było to, żeby "uprzyjemnić" proces rekrutacyjny osobie, która bierze w nim udział. Chcieliśmy zmniejszyć jej stres i zwiększyć zaangażowanie. To się kapitalnie udaje właśnie dzięki grom. Wiec jesteśmy dumni, że wpadliśmy na takie rozwiązanie - dodaje Piotr Zjawiony.    

Posłuchaj
15:31 CZWÓRKA TOP - gra 15.05.2023.mp3 "ReQiu" - jak działa to narzędzie i kto może z niego korzystać? (TOP/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Piotr Zjawiony (twórca gry "ReQiu")

Data emisji: 15.05.2023

Godzina emisji: 17.10

kul

Czytaj także

#Quittok. Jak odejść z pracy bez klasy?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 19:20
Przedstawiciele pokolenia Z odważnie wkroczyli na rynek pracy. Wychowani według praw wolnego rynku są pewni swojego sukcesu i potrafią o siebie zawalczyć. Na różne sposoby.
rozwiń zwiń