Netykieta, czyli dobre maniery w sieci

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 11:40
Tak, jak przy stole dobrze jest wiedzieć do czego służą odpowiednie sztućce, tak w sieci warto znać znaczenie emotikonów. Zasady zachowania w internecie są podobne do tych obowiązujących w świecie rzeczywistym, ale ich konsekwencje bywają trwalsze i bardziej uciążliwe.
Internet pozwala na łatwą i szybką - toteż często impulsywną - ekspresję emocj. To sprzyja publikowaniu treści o zdecydowanej lub wręcz agresywnej wymowie.
Internet pozwala na łatwą i szybką - toteż często impulsywną - ekspresję emocj. To sprzyja publikowaniu treści o zdecydowanej lub wręcz agresywnej wymowie.Foto: Shutterstock/GaudiLab

Dobre wychowanie w internecie

Wraz z upowszechnieniem się internetu jako narzędzia komunikacji, zaszła potrzeba określenia zasad funkcjonowania w przestrzeni wirtualnej. Pierwsza wersja netykiety powstała już w 1992 roku, ale wtedy dokument obejmował zasady korzystania z poczty elektronicznej, z grup dyskusyjnych czy z telnetu. Dziś - w dobie portali społecznościowych, o których wtedy nikt nie słyszał - pojawiły się nowe normy.  - Media społecznościowe są podzielone na dwie kategorie: te, na których podtrzymujemy relacje towarzyskie i takie, z których korzystamy w celach zawodowych - wyjaśnia strateg Angelika Chimkowska. - W kontekście netykiedy warto odpowiedzieć sobie na pytanie, z jaką intencją wchodzimy na takie portale i z jakimi obiorcami będziemy mieć do czynienia.

Nie spamuj 

Trwają wakacje więc w sieci pojawia się mnóstwo zdjęć z naszego wypoczynku. Ci, którzy korzystają z wolnych dni, publikują je bez umiaru. A co, z tymi, którzy są ich odbiorcami? - Muszą przebić się przez te wszystkie albumy, przeskrollować posty i stracić sporo czasu - tłumaczy ekspertka. - Nie polecam też tej strategii z powodu bezpieczeństwa, bo jeśli pierwszego dnia poinformujemy świat, że jesteśmy na wakacjach, to tak, jakbyśmy powiedzieli, że właśnie nie ma nas w domu.

Posłuchaj
23:02 CZWÓRKA Strefa Prywatna - netykieta 17.08.2022.mp3 Jakie zasady obowiązują w netykiecie? (Strefa Prywatna/Czwórka)

Idziesz na imprezę? Telefon zostaw w kieszeni

Warto przestrzegać zasad netykiety, bo jak podkreślają eksperci, ślady impulsywnych zachowań zostają w sieci na długo i mogą mieć nieoczekiwane konsekwencje. - Mimo że większość z nas aktywnie korzysta z Facebooka czy Instagrama, niewielu zadało sobie trud, żeby sprawdzić, jak dane medium społecznościowe funkcjonuje, jak ludzie się tam komunikują i czego oczekują - mówi gość Czwórki. - Nagminnie na profilach umieszczamy treści, które powinny znajdować się w wiadomościach prywatnych, w stylu "od dziś do piątku wyjeżdżam, kontakt tylko na Facebooku". Często też łamiemy złotą zasadę internetu, czyli "piłeś, nie pisz". A przecież wiadomo, że im bardziej ludzie są rozluźnieni, tym szybciej puszczają im hamulce. I takie posty są bardzo trudne do odwrócenia - podkreśla Angelika Chimkowska. 

Zobacz także:

Podwójne znaczenie emotek

Rozmówczyni Weroniki Puszkar wyjaśnia też, dlaczego warto dobrze zapoznać się ze znaczeniem emotikonów. - Intencją powstania emotek było to, żeby użytkownicy sieci mogli przekazać to, co przekazują w komunikacji interpersonalnej, czyli gesty i miny. Ale nie wszystkie emotki znaczą to, co pokazują. I są też takie, która dla innych mogą być niezrozumiałe. Osobną kwestią jest slang młodzieżowy, w którym niektóre emotikony mogą być uznane za obraźliwe i prowokować do agresji - dodaje ekspertka od strategii silnych mark. 

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Gość: Angelika Chimkowska (strateg silnych marek, autorka książki "Autentyczny personal branding, czyli silna marka osobista w praktyce")

Data emisji: 17.08.2022

Godzina emisji: 20.15

kul

Czytaj także

Nastolatki pod presją wyglądu - pomóc może "ciałoneutralność"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 22:00
Blisko 70 procent nastolatków odwiedza social media kilkanaście razy w ciągu doby - wynika z raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. W tym czasie młodzi są bombardowani setkami zdjęć i postów z nierealistycznymi ideałami piękna. Coraz częściej młodzi ludzie czują presję, żeby wyglądać lepiej. Dlatego ruszyła kampania "Ciało nie określa", która jest realizowana jest pod hasłem "Moja wartość nie zależy od tego, jak wyglądam". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń