Jak piosenki trafiają do radia?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 12:30
- Każda stacja ma określony profil muzyczny. W Czwórce mamy 80 - 90 proc. muzyki w godzinie to utwory nowe, z ostatnich miesięcy. Reszta to piosenki starsze, ale nie bardziej niż sprzed 20 lat - opowiada szef muzyczny Jacek Kruczek.
Audio
  • Co zrobić, żeby nasza muzyka zaistniała na radiowej playliście? Radzi szef muzyczny Czwórki, Jacek Kruczek (Będzie głośno!/Czwórka)
W audycji tłumaczymy m.in. co to jest format radiowy i dlaczego dobrze zaadresowane demo to klucz pierwszy krok do tego, by trafić na playlistę...
W audycji tłumaczymy m.in. co to jest format radiowy i dlaczego dobrze zaadresowane demo to klucz pierwszy krok do tego, by trafić na playlistę...Foto: Shutterstock.com/Rawpixel.com

Czytaj także
brodka dziedzic pap 1200.jpg
Bartosz Dziedzic: żeby odnieść sukces, przydaje się bezczelność

O utworach, które trafiają na playlistę, decydują - w przypadku Czwórki - uczestnicy kolegiów muzycznych. - To nasi najlepsi i najbardziej doświadczeni dziennikarze. Wyszukują utwory na własną rękę, albo dzielą się tym, co dostają od artystów. Często jest tak, że piosenki rozsyłane są do różnych stacji w całej Polsce w postaci newsletterów. Z setek propozycji co tydzień wybieramy kilka lub kilkanaście kompozycji, które wchodzą na playlistę - opowiada Jacek Kruczek. 

Szef muzyczny Czwórki tłumaczy też dlaczego jedne piosenki grane są częściej niż inne, na czym polega rotacja muzyki w radiu i czym playlista dzienna różni się od nocnej.

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Jacek Kruczek (szef muzyczny radiowej Czwórki, dziennikarz muzyczny, kompozytor)

Data emisji: 23.06.2017

Godzina emisji: 19.10

kul/mz

Czytaj także

Chcesz być modny? Zacznij słuchać klasyki!

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 16:30
Saint-Saëns czy Grieg to nie vlogerzy, tylko klasycy, których coraz chętniej słuchają młodzi. – Filharmonie i opery stają się modne, grają tam nie tylko orkiestry, ale też didżeje - przekonuje dziennikarka Maja Baczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka. Dlaczego młodzież nie może bez niej żyć?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 13:20
Kształtuje wyobraźnię, uszlachetnia, czyni nas bardziej wrażliwymi. To, jak muzyka wpływa na młode pokolenia Polaków sprawdziliśmy w urodzinowym cyklu "Cztery dychy".
rozwiń zwiń