"Dżaman spotyka orkiestrę". Nowa EP-ka artysty

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 11:50
Nowe wydawnictwo Dżamana zawiera w sobie pierwiastek muzycznego eksperymentu, ponieważ po raz pierwszy powstał projekt, który połączył live-looping z instrumentarium orkiestry kameralnej.
Dżaman podczas koncertu w bazylice Dominikanów w Lublinie
Dżaman podczas koncertu w bazylice Dominikanów w LublinieFoto: mat.promoc.

EP-ka Tomasza Dżamana - "Dżaman spotyka orkiestrę" - zapowiadają dwa single: "Mefa" oraz polskojęzyczny utwór "Hermetyczni". Twórczy minimalizm artysty został w tym projekcie przełamany poprzez udział orkiestry kameralnej. Tym samym charakterystyczne dla muzyka połączenie gitary akustycznej z loopami i elementami elektroniki zostało wzbogacone o brzmienie instrumentów smyczkowych.

Posłuchaj
25:04 CZWORKA będzie głośno Dżaman 26.11.2021.mp3 Dżaman o swojej EP-ce - "Dżaman spotyka orkiestrę" (Będzie głośno!/Czwórka)

 

- W swojej twórczości poszukuję nowych rozwiązań, które wnoszą choćby małą cegiełkę innowacji do świata dźwięków - mówi Dżaman. - Głównym zamysłem przy opracowaniu utworów na EP-kę było połączenie brzmienia orkiestry, głównie smyczków, z moją twórczością, czyli gitarą akustyczną i elektroniką.

Flow1200.jpg
Flow: lubię, kiedy muzyka sączy się z ludzi

Dżaman - Mefa (Live at Bazylika) - Live-looping with Orchestra / Dżaman

W audycji zaprezentujemy też nowości z listy przebojów audycji "Będzie Głośno!".


- Inspiracją do nagrania life sesji i tego krążka jest artysta RY X, który gra podobną muzykę akustyczną, którą łączy z elektroniką. Przy nagraniach również korzysta z wielu orkiestr i bardzo mi się to połączenie spodobało - opowiada gość audycji. - Do brzmienia, które nie jest w pełni akustyczne, dodaje trochę nowoczesności i łączy to z pięknym dźwiękiem smyczków.

Utwory zostały zarejestrowane na żywo podczas koncertu w bazylice Dominikanów w Lublinie. W autorskiej twórczości Dżaman kładzie nacisk na budowanie napięcia w utworach poprzez dodawanie warstw loopów. Dzięki temu udaje mu się zbudować charakterystyczną atmosferę, nie ogranicza się przy tym do standardowych trzech minut trwania utworu.

Źr. Facebook/Dżaman

Dlaczego bazylika? - W Lublinie w bazylice są organizowane koncerty i jeden z nich mnie zainspirował - mówi Dżaman. - Miałem obawy co do akustyki panującej w bazylice, jednak do występu przekonała mnie koleżanka i kolega perkusista. W swojej twórczości daję sobie przestrzeń na improwizację, jednak w przypadku tego koncertu wszystko musiało być dokładnie rozpisane. A jak wyszło - można się przekonać, słuchając nagrań.

Koncerty Czwórki - POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Tomek Dżaman

Data emisji: 26.11.2021

Godzina emisji: 18.15

aw/kul/mat.pras.

Czytaj także

Paprodziad o "Naturalnej generacji": włączamy samoświadomość

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 12:45
"Naturalna generacja", wspólny projekt Paprodziada i Goorala światło dzienne ujrzał 19 listopada. - Tą płytą chcemy wzmacniać w ludziach duchową świadomość - mówił Paprodziad. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martin Lange: różnimy się, i to podstawa naszej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 20:40
- Czasami jesteśmy frontmanami, czasami sidemanami, a czasami ghostwriterami. Wydaje mi się, że ta umiejętność wchodzenia z roli w rolę pomogła nam stworzyć duet Martin Lange - opowiadają Michał Lange i Marcin Makowiec.
rozwiń zwiń