Kolęda jest Kobietą. Tradycja, wirtuozeria, improwizacja i szaleństwo

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2023 15:03
Projekt "Kolęda jest Kobietą" to oryginalne jazz-folkowe interpretacje kolęd i pastorałek zagrane przez cztery wyjątkowe artystki. Kasia Pakowska, Joanna Dudkowska, Aleksandra Awtuszewska, Małgorzata Marcinak wywodzą się z różnych muzycznych światów. Razem łączą siły, by śpiewać kolędy, także te przedchrześcijańskie. 
kk
kkFoto: shutterstock/MPH Photos
  • Zespół "Kolęda jest Kobietą" powstał w 2016 roku. 6 grudnia 2023 kwartet wydał swoją płytę. 
  • W repertuarze "Kolęda jest Kobietą" królują kolędy i pastorałki, także te przedchrześcijańskie. Dziewczyny nagrały też znaną świąteczną piosenkę. 
  • Projekt tworzą cztery kolędnice Kasia Pakowska, Joanna Dudkowska, Aleksandra Awtuszewska, Małgorzata Marcinak. 

Joanna Dudkowska, założycielka projektu "Kolęda jest Kobietą" przed świętami czas spędza bardzo intensywnie. W jej wypadku to jednak nie są zakupy i lepienie pierogów, a liczne koncerty kwartetu. - Klimat świąt czuję dzięki muzyce, ale dom nie jest jeszcze wysprzątany - przyznaje w rozmowie z Damianem Sikorskim. - Od wielu lat, czyli od kiedy założyłam zespół "Kolęda jest Kobietą" w 2016 roku, skupiam się na kolędach. Dużo koncertujemy.

- W naszej kulturze zapominamy o naszych pięknych kolędach, które w w tradycji polskiej były popularne nie tylko za czasów chrześcijaństwa, ale też w czasach przedchrześcijańskich, gdzie miały inną funkcję - przypomina. - Chistmas songi, te standardy, które przybyły do nas, ewidentnie kojarzą się mi z galerią handlową i szaleństwem zakupów. 


Posłuchaj
16:22 czwórka stacja kultura 19.12.2023 kolęda jest kobietą 10.17.mp3 O "Kolęda jest Kobietą" opowiada Joanna Dudkowska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Bas - pierwsze skrzypce w kolędach

Okazuje się, że kolędy dają rozwinąć skrzydła basistom, którzy zwykle odpowiedzialni są za rytm zespołu. - Tu gitara basowa nagle okazała się instrumentem solowym, nadającym charakter kompozycji czy inspirujacym do przepięknych wokali głosu i "śpiewu" wiolonczeli - zdradza Joanna Dudkowska. 

6 grudnia ukazała się pierwsza płyta "Kolęda jest Kobietą". Można zastanowić się, dlaczego została nagrana dopiero po 7 latach istnienia zespołu. Joanna Dudkowska wyjaśnia jednak, że "Kolęda jest Kobietą" koncertuje zaledwie 1,5 miesiąca każdego roku. - Po tym czasie kolędy są odstawiane. Teraz był idealny moment, by je nagrać - podkreśla. - Jestem starsznie zadowolona z tej płyty.

"Kolęda jest kobietą" to:

  • Kasia Pakowska - głos, harmonium indyjskie, bęben obręczowy,
  • Joanna Dudkowska - gitara basowa, fretless, głos,
  • Aleksandra Awtuszewska - wiolonczela, głos,
  • Małgorzata Marciniak - instrumenty perkusyjne, głos.

- My jesteśmy czterema kolędnicami, które spotkały siebie na swojej drodze, ale każda z nas ma inne doświadczenie muzyczne, związana jest z innym stylem muzycznym - podkreśla gość Czwórki. - Inspirujemy się sobą nawzajem. Kasia Pakowska przyczyniła się do tego, jak ta płyta zagrała jeśli chodzi o stronę ludową, folkową. W naszych interpretacjach kolęd i pastorałek nie odbiegamy od tradycyjnej melodii, zachowujemy ją.

Kolędy - przedchrześcijańska tradycja

Koncerty "Kolęda jest Kobietą" są też projektem edukacyjnym. Tradycyjne utwory przeplatane są opowieściami o historii kolęd. Historia snuta jest od czasów przedchrześcijańskich. -  Kiedyś, w polskiej tradycji kolędy służyły przejściu w nowy rok. Dziś kojarzą się głównie ze świętami Bożego Narodzenia, ale to nie do końca jest prawda. Pierwotnym zadaniem kolędników było wlanie nowej energii w gospodarzy, czyli tych którzy przyjmują nas na koncerty. Piosenki były życzeniami dla gospodarzy, by im się darzyło - podkreśla.

Joanna Dudkowska przyznaje, że każda artystka na płycie "Kolęda jest Kobietą" znalazła miejsce dla siebie. - Gramy w małym składzie, jest tu miejsce na wirtuozerię, improwizację i na szaleństwo - mówi gość Damiana Sikorskiego. 

Hej w dzień narodzenia/Kolęda jest Kobietą - temat

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Joanna Dudkowska

Data emisji: 19.12.2023

Godzina emisji: 10.17

pj/aw

Czytaj także

Czesław Mozil i kalendarz adwentowy do śpiewania

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 15:15
- Z jednej strony starzeję się, a z drugiej - spotykając młodzież - cały czas uświadamiam sobie, jak niewiele jeszcze umiem - opowiada Czesław Mozil. - Dlatego postanowiłem młodych muzyków potraktować na poważnie i nagrać z nimi muzyczny kalendarz adwentowy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki świąteczne. Idealna playlista na Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 18:00
Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne towarzyszą nam od pierwszych dni grudnia i są nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia. Nic więc dziwnego, że co roku przybywa artystów, którzy nagrywają takie utwory - część przygotowuje własne wersje dobrze znanych nam melodii, inni proponują autorskie kompozycje. W tym roku w tym gronie znaleźli się m.in. John Legend i Sorry Boys.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr "Lolek" Sołoducha z zespołu Enej: Chcemy zachęcać do kolędowania

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 08:55
"Kolędy pod wspólnym niebem" to album wydany przez grupę Enej. Płyta zawiera tradycyjne utwory wykonane w językach polskim i ukraińskim. Jak święta w obrządku greckokatolickim spędza Piotr "Lolek" Sołoducha? Które z rodzinnych tradycji widoczne są w twórczości zespołu? Dlaczego tak ważną rolę w jego życiu odgrywa kolędowanie? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Zalewska i jej nowy singiel "Snuć miłość". "Mickiewicz romantyzm i rock ‘n’ roll"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 14:50
Singlem "Snuć miłość" Marta Zalewska zapowiada nową płytę "Mickiewicz/Zalewska". - Sięgam gwiazd biorąc takie teksty, które są po prostu niebywale i ponadczasowe - mówi artystka w Czwórce. - Są tak bardzo o człowieczeństwie, jak tylko się da.
rozwiń zwiń