X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie tylko władcy. Kogo i co mumifikowano w Egipcie?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 17:17
5000 lat temu nad Nilem powstały pierwsze mumie. Dzisiaj są one znakomitym źródłem wiedzy o kulturze i wierzeniach starożytnej cywilizacji egipskiej. Mumifikowano nie tylko ludzi, a także zwierzęta - od bydła po ryjówkę.
Audio
  • Zooegiptolog Kamila Braulińska, współtwórczyni projektu Warsaw Mummy Project opowiada o projekcie, mumiach ludzkich i zwierzęcych (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Mumie to temat filmów i legend, opowieści o faraonach, klątwach związanych z odnajdywaniem ich grobowców czy skarbach ukrytych w piramidach. Zooegiptolog Kamila Braulińska zwraca uwagę, że mumifikowano nie tylko ludzi, a również zwierzęta.- Nie wiemy dokładnie, jaka była funkcja zwierząt w starożytnym Egipcie - mówi gość Czwórki. - Wizerunki zwierząt na ścianach świątyń czy grobowców prezentują je wykorzystywane do pracy w polu, przy polowaniach, ale też jako przyjaciół rodziny (zwierzę namalowane siedzące pod krzesłem zmarłego).

Wbrew temu, że dziś z Egiptem kojarzymy koty, to warto pamiętać, że te zwierzaki pojawiły się tam dość późno, dopiero 1500 lat po psie, czego dowodzi ikonografia. Przywiązanie do kotów i ich mumifikowanie miało związek z kultem bogini Bastet, a także innymi kociogłowymi bóstwami.

Gość Czwórki zdradza, co udało jej się przebadać podczas Warsaw Mummy Project, jakie największe i najmniejsze zwierzę zostało zmumifikowane.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej, Jakub Jamrozek

Gość: zooegiptolog Kamila Braulińska (współtwórczyni projektu Warsaw Mummy Project)

Data emisji: 10.09.2016

Godzina emisji: 14.10

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Egipska mumia prawdę ci powie...

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 15:15
- Starożytni Egipcjanie wcale nie różnili się od nas tak bardzo. Cierpieli na te same choroby i to nawet takie, które dziś określamy jako cywilizacyjne - mówiła Kamila Braulińska z Wydziału Historycznego UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starożytny Rzym... jak współczesny Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 16:40
- Rzymianom za czasów Nerona żyło się nieźle, zwłaszcza jeśli spojrzymy na standardy epoki przednowoczesnej. To była metropolia wielu kultur, która jak magnes przyciągała ludzi z całego świata. Tak jak dziś robi to Nowy Jork - tłumaczy historyk dr Robert Wiśniewski.
rozwiń zwiń