Nie tylko władcy. Kogo i co mumifikowano w Egipcie?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 17:17
5000 lat temu nad Nilem powstały pierwsze mumie. Dzisiaj są one znakomitym źródłem wiedzy o kulturze i wierzeniach starożytnej cywilizacji egipskiej. Mumifikowano nie tylko ludzi, a także zwierzęta - od bydła po ryjówkę.
Audio
  • Zooegiptolog Kamila Braulińska, współtwórczyni projektu Warsaw Mummy Project opowiada o projekcie, mumiach ludzkich i zwierzęcych (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Mumie to temat filmów i legend, opowieści o faraonach, klątwach związanych z odnajdywaniem ich grobowców czy skarbach ukrytych w piramidach. Zooegiptolog Kamila Braulińska zwraca uwagę, że mumifikowano nie tylko ludzi, a również zwierzęta.- Nie wiemy dokładnie, jaka była funkcja zwierząt w starożytnym Egipcie - mówi gość Czwórki. - Wizerunki zwierząt na ścianach świątyń czy grobowców prezentują je wykorzystywane do pracy w polu, przy polowaniach, ale też jako przyjaciół rodziny (zwierzę namalowane siedzące pod krzesłem zmarłego).

Wbrew temu, że dziś z Egiptem kojarzymy koty, to warto pamiętać, że te zwierzaki pojawiły się tam dość późno, dopiero 1500 lat po psie, czego dowodzi ikonografia. Przywiązanie do kotów i ich mumifikowanie miało związek z kultem bogini Bastet, a także innymi kociogłowymi bóstwami.

Gość Czwórki zdradza, co udało jej się przebadać podczas Warsaw Mummy Project, jakie największe i najmniejsze zwierzę zostało zmumifikowane.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej, Jakub Jamrozek

Gość: zooegiptolog Kamila Braulińska (współtwórczyni projektu Warsaw Mummy Project)

Data emisji: 10.09.2016

Godzina emisji: 14.10

pj

Czytaj także

Egipska mumia prawdę ci powie...

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 15:15
- Starożytni Egipcjanie wcale nie różnili się od nas tak bardzo. Cierpieli na te same choroby i to nawet takie, które dziś określamy jako cywilizacyjne - mówiła Kamila Braulińska z Wydziału Historycznego UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starożytny Rzym... jak współczesny Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 16:40
- Rzymianom za czasów Nerona żyło się nieźle, zwłaszcza jeśli spojrzymy na standardy epoki przednowoczesnej. To była metropolia wielu kultur, która jak magnes przyciągała ludzi z całego świata. Tak jak dziś robi to Nowy Jork - tłumaczy historyk dr Robert Wiśniewski.
rozwiń zwiń