X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Klub Auschwitz...". Opowieści obozowych przeżywców

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 14:29
- "Przeżywca" to dziwne słowo, którego używam, aby znaleźć odróżnienie od znanego z literatury "ocalonego". Chciałam znaleźć jego chropowaty i źle brzmiący odpowiednik - opowiadała w "Zaklinaczach czasu" Agnieszka Dauksza, autorka wydanej niedawno książki "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców".
Audio
  • "Klub Auschwitz..." - opowieści o życiu w obozach (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Brama niemieckiego obozu Auschwitz
Brama niemieckiego obozu AuschwitzFoto: Szymon Kaczmarczyk/Shutterstock.com

Książka Agnieszki Daukszy zbudowana jest ze świadectw byłych więźniów obozów koncentracyjnych, opowiadających o tym, kim oni są prawie 80 lat po zakończeniu II wojny światowej. Chętnie udzielali wywiadów? - Najpierw musieliśmy sobie zaufać. Rozmawiałam z osobami, które mają ponad 100 lat - mówiła zaproszona autorka i badaczka. - W praktyce jednak bardzo się zaprzyjaźniliśmy. Z jednej strony traktowali mnie jak kogoś, kogo można nauczyć obozów, z drugiej jak przyszywaną wnuczkę - dodała.

Agnieszka Dauksza Wydaje mi się, że nasze dziwne zafiksowanie na wojnie, taki resentyment, przeświadczenie, że nikt nas nie rozumie także wynika z tego, że nie nauczyliśmy się mówić o tym, co nas spotkało

Przeprowadzone przez Agnieszkę Daukszę rozmowy pokazują trudność mówienia o wojennych doświadczeniach, szczególnie, że polscy więźniowie nie stworzyli o nich własnego języka - jeden z bohaterów książki Stefan Lipniak, krakowski działacz Klubu Auschwitz, twierdził, że "zazdrościł Żydom Holocaustu". - Chodzi o nazewnictwo. Istnieją terminy dla żydowskiego doświadczenia. A Polacy mają fundamentalny problem. Nie umiemy mówić o naszych krzywdach. Nie mamy języka pozwalającego nam je przepracować - tłumaczyła Agnieszka Dauksza.

"Klub Auschwitz..." to także świadectwa codziennego obozowego życia, takich prozaicznych rzeczy, o których w kontekście obozów raczej się nie myśli. Jak brzmiały i pachniały obozy koncentracyjne, jak wyglądało w nich życie erotyczne oraz jak z rzeczywistością byli więźniowie mierzyli się zaraz po wojnie - tego dowiecie się słuchając nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Agnieszka Dauksza (autorka książki "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców")

Data emisji: 11.03.2017

Godzina emisji: 14.15

jsz/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fantastyka ludowa - niektóre stwory udomawiano

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 15:00
Takim pupilem był na przykład trach, który zbierał dla swoich gospodarzy skarby. O tym i o innych stworach ze słowiańskich wierzeń w Czwórce opowiada Witold Vargas, współautor "Bestiariusza słowiańskiego", którego drugi tom właśnie trafił na półki księgarń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwodzili, kradli, fałszowali. Kim byli kanciarze PRL-u?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 17:00
Czesław Śliwa, Czesław Bojarski i Jerzy Kalibabka - dzisiaj te nazwiska mówią nam niewiele, a kilka dekad temu rozpalały wyobraźnię dziennikarzy i filmowców. Najsłynniejszych oszustów Polski Ludowej i III RP opisał historyk Patryk Pleskot w książce "Przekręt".  
rozwiń zwiń