X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaśmin, kadzidło a może stajnia? Oto jak pachnie historia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 15:50
- Historia pachnie zaskakująco, a te zapachy często obalają pewne stereotypy, które mamy w głowie w związku z pewnymi epokami - wyjaśnia senselier Marta Siembab.
Audio
  • Senselier Marta Siembab o zapachach, które towarzyszyły różnym okresom w dziejach ludzkości (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Nazwa perfumy pochodzi od połączenia dwóch łacińskich słów per fumum, co oznacza dosłownie przez dym. Najprawdopodobniej pierwsze kompozycje zapachowe pozyskiwano poprzez palenie drewna, żywic oraz innych mieszanek naturalnych (zdj. ilustracyjne)
Nazwa perfumy pochodzi od połączenia dwóch łacińskich słów "per fumum", co oznacza dosłownie "przez dym". Najprawdopodobniej pierwsze kompozycje zapachowe pozyskiwano poprzez palenie drewna, żywic oraz innych mieszanek naturalnych (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/RazoomGame

Marta Siembab Starożytni Egipcjanie wierzyli, że wszędzie tam, gdzie pojawia się przyjemny zapach, pojawili się w niewidoczny sposób bogowie

Najwięcej stereotypów związanych jest ze średniowieczem. - Wielu osobom ten okres w dziejach kojarzy się z nieprzyjemnymi woniami. Tymczasem jest to jedna z najczystszych epok w historii. Ludzie bardzo chętnie myli się, oliwili ciało wonnościami, używali roślinnych i zwierzęcych esencji zapachowych. Średniowiecze pachniało jak południowe Włochy: oliwą, różą, jaśminem i olejkami cytrusowymi, a sztuka perfumiarska prężnie się rozwijała - tłumaczy gość Czwórki. 

Marta Siembab opowiada także, w jaki sposób na przestrzeni dziejów zapachy przenikały się i czy jesteśmy w stanie zatrzymać zapach. Jaki zapach sprawia, że ludzie zakochują się w sobie? Kiedy woda bolońska stała się kolońską? Czym pachnieli Leonardo Da Vinci i Mikołaj Kopernik? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Marta Siembab Zapachy pobudzają wyobraźnię, skupiają uwagę na cielesności, osoba pachnąca postrzegana jest jako bardziej atrakcyjna

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Marta Siembab (senselier, niezależny ekspert zapachowy)

Data emisji: 30.12.2017

Godzina emisji: 14.15

kul/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia bielizny. Przepaski, gorsety, stringi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2016 18:00
Podobno wymyśliły ją kurtyzany w Starożytności. - Na malowidłach w Pompejach widać prototypy stanika, ale w Sparcie bieliznę nosiły także wojowniczki - opowiada historyk mody, Zuzanna Żubka-Chmielewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Polski bywała kobietą. Silną i zaradną

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 16:20
- W naszej historii jest przynajmniej z 30 momentów, w których to kobiety - silne i zaradne - zadecydowały o istnieniu państwa Polskiego - przekonuje Kamil Janicki, autor książki "Damy polskiego imperium".
rozwiń zwiń