100 na 100. Kuloodporny splot Szczepanika chroni możnych

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 12:41
Współpraca Jana Szczepanika i Kazimierza Żeglenia ocaliła wiele żyć. Między innymi życie Alfonsa XIII, który ich wspólnym wynalazkiem wyłożył swoje auto. 
Audio
  • 100 na 100. Kamizelka kuloodporna - wynalazek Kazimierza Żeglenia i Jana Szczepanika (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Test kamizelki kuloodpornej, Waszyngton 1923
Test kamizelki kuloodpornej, Waszyngton 1923Foto: Everett Historical/Shutterstock

- Jest koniec XIX wieku, Chicago, tam spotyka się dwóch wynalazców jeden z sukcesami, drugi początkujący - mówi dr nauk chemicznych, Monika Aksamit-Koperska. - Pan o nazwisku Żegleń, postać dość nieznana, przychodzi do Szczepanika, już znanego wynalazcy. Przychodzi, aby ten zmienił design i jeszcze raz podszedł do zaprojektowania wynalazku Żeglenia, czyli kamizelki kuloodpornej. Szczepanik początkowo się wzbrania, ale po kilku miesiącach łaskawym okiem patrzy na projekt - dodaje. 

Jan Szczepanik do kamizelki kuloodpornej Żeglenia, która już cieszyła się popularnością wśród chicagowskiej policji, dokłada doświadczenia z tkactwa wielopoziomowego, najsilniejszą nić jedwabną i tworzy kamizelkę elastyczną. 

Jak to się stało, że ich wynalazek podbił świat? O tym m.in. w materiale Justyny Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Data emisji: 2.06.2018

Godzina emisji: 14.40

pj/ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka wynalazek
Czytaj także

"100 wynalazków na stulecie". Kto zażegnał konflikt serologiczny?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 15:51
- Ludwik Hirszfeld pogłębił badania Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył podstawowe grupy krwi, które nazwał wówczas A, B, C. Dziewięć lat później wraz ze swoim opiekunem naukowym Hirszfeld usystematyzował tę wiedzę - mówi lekarz hematolog Grzegorz Basak
rozwiń zwiń
Czytaj także

Semafor. Jak polski wynalazek zmienił oblicze światowej kolei?  

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 17:00
Twórca semafora Jan Baranowski zaliczany jest do największych wynalazców wśród przedstawicieli Polskiej wielkiej emigracji. Nazywany przez Brytyjczyków "wynalazcą znad Wisły" wymyślił także m.in. maszynę do druku i kontroli biletów kolejowych.
rozwiń zwiń