X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100 wynalazków na stulecie: Jan Józef Baranowski - z angielskiego na nasze

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 15:53
Udoskonalony kasownik, semafor, gazomierz - to przedmioty, które zostały wynalezione przez jednego człowieka, polskiego naukowca Jana Józefa Baranowskiego. Mało kto wie, że był także twórcą pierwsze słownika polsko-angielskiego.
Audio
  • Pierwszy słownik angielsko-polski to wynalazek Polaka (Zaklinacze Czasu/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Mówi się, że polski język jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Obcokrajowcom problemy sprawia odmiana przez przypadki (niezliczona ilość końcówek), a także trudna wymowa z typowo polskimi "sz", "cz", "dż", "dź"... Krokiem milowym w międzynarodowej komunikacji było stworzenie słownika angielsko-polskiego. Jego autorem był polski wynalazca Jan Józef Baranowski. - Oprócz wynalazków zasłynął również z tego, że był poliglotą. Władał biegle czterema językami: polskim, angielskim, rosyjskim i francuskim. Osiedlając się w Anglii doszedł do wniosku, że mieszkańcy tego kraju powinni poznać język polski. Postanowił opracować słownik języka polskiego dla Anglików - wyjaśniał Hubert Bojarski.

W którym kraju słownik angielsko-polski Jana Józefa Baranowskiego zdobył największą popularność? Co oprócz haseł zawierał? Jak od czasów powstania słownika zmienił się język i czy dzieło polskiego wynalazcy nadal jest aktualne? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Goście: Hubert Bojarski 

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 14.40

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Wynalazek, który zmienił oblicze militarystyki

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 12:05
Kpt. Rudolf Gundlach był pracownikiem Wojskowego Instytutu Badań Inżynierii. To tam powstał jego przełomowy wynalazek, który już w drugiej połowie XX wieku usprawnił pracę czołgistów na całym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: dach czterospadowy - wizytówka polskiego budownictwa

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 12:03
- Strych był rodzajem skrzynki znajdującym się między dolną a górną częścią dachu. Co ważne, w dachu można było umieścić okienka, dzięki czemu pomieszczenie posiadało pionowe ściany i było oświetlone - wyjaśniał Robert Kunkel z Zakładu Architektury Polskiej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Bezwonny lakier do paznokci

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 16:22
Lakiery do paznokci, pozbawione charakterystycznego zapachu, który towarzyszy im dziś, a które można było dowolnie perfumować, opatentowała polska firma Koloryt już niemal 90 lat temu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: kto odkrył witaminy?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 10:00
Wzmacniają naszą odporność, pamięć i koncentrację. Dzięki nim ogranizm pracuje jak dobrze naoliwiona maszyna. Mowa o witaminach, które znajdują się w produktach, które codziennie spożywamy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Parabeny - konserwanty w naszych kosmetykach

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 13:32
- O parabenach mówi się obecnie bardzo dużo. Niewielu jednak wie, że jest to składnik stosowany w kosmetykach od wielu lat - mówiła Katarzyna Pytkowska z Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowa w Warszawie. 
rozwiń zwiń