100 wynalazków na stulecie: Jan Józef Baranowski - z angielskiego na nasze

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 15:53
Udoskonalony kasownik, semafor, gazomierz - to przedmioty, które zostały wynalezione przez jednego człowieka, polskiego naukowca Jana Józefa Baranowskiego. Mało kto wie, że był także twórcą pierwsze słownika polsko-angielskiego.
Audio
  • Pierwszy słownik angielsko-polski to wynalazek Polaka (Zaklinacze Czasu/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Mówi się, że polski język jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Obcokrajowcom problemy sprawia odmiana przez przypadki (niezliczona ilość końcówek), a także trudna wymowa z typowo polskimi "sz", "cz", "dż", "dź"... Krokiem milowym w międzynarodowej komunikacji było stworzenie słownika angielsko-polskiego. Jego autorem był polski wynalazca Jan Józef Baranowski. - Oprócz wynalazków zasłynął również z tego, że był poliglotą. Władał biegle czterema językami: polskim, angielskim, rosyjskim i francuskim. Osiedlając się w Anglii doszedł do wniosku, że mieszkańcy tego kraju powinni poznać język polski. Postanowił opracować słownik języka polskiego dla Anglików - wyjaśniał Hubert Bojarski.

W którym kraju słownik angielsko-polski Jana Józefa Baranowskiego zdobył największą popularność? Co oprócz haseł zawierał? Jak od czasów powstania słownika zmienił się język i czy dzieło polskiego wynalazcy nadal jest aktualne? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Goście: Hubert Bojarski 

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 14.40

ac

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Wynalazek, który zmienił oblicze militarystyki

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 12:05
Kpt. Rudolf Gundlach był pracownikiem Wojskowego Instytutu Badań Inżynierii. To tam powstał jego przełomowy wynalazek, który już w drugiej połowie XX wieku usprawnił pracę czołgistów na całym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: dach czterospadowy - wizytówka polskiego budownictwa

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 12:03
- Strych był rodzajem skrzynki znajdującym się między dolną a górną częścią dachu. Co ważne, w dachu można było umieścić okienka, dzięki czemu pomieszczenie posiadało pionowe ściany i było oświetlone - wyjaśniał Robert Kunkel z Zakładu Architektury Polskiej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Bezwonny lakier do paznokci

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 16:22
Lakiery do paznokci, pozbawione charakterystycznego zapachu, który towarzyszy im dziś, a które można było dowolnie perfumować, opatentowała polska firma Koloryt już niemal 90 lat temu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: kto odkrył witaminy?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 10:00
Wzmacniają naszą odporność, pamięć i koncentrację. Dzięki nim ogranizm pracuje jak dobrze naoliwiona maszyna. Mowa o witaminach, które znajdują się w produktach, które codziennie spożywamy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Parabeny - konserwanty w naszych kosmetykach

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 13:32
- O parabenach mówi się obecnie bardzo dużo. Niewielu jednak wie, że jest to składnik stosowany w kosmetykach od wielu lat - mówiła Katarzyna Pytkowska z Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowa w Warszawie. 
rozwiń zwiń