Semafor. Jak polski wynalazek zmienił oblicze światowej kolei?  

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 17:00
Twórca semafora Jan Baranowski zaliczany jest do największych wynalazców wśród przedstawicieli Polskiej wielkiej emigracji. Nazywany przez Brytyjczyków "wynalazcą znad Wisły" wymyślił także m.in. maszynę do druku i kontroli biletów kolejowych.
Audio
  • Jak działa semafor i kto jest jego twórcą? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Zakhar Mar/Shutterstock.com

słownik 1200 free.jpg
Jan Baranowski i jego pierwszy słownik angielsko-polski

- Pierwotnie na kolei stosowano semafor koszowy. Była to drabinka, na której umieszczony był kosz. W zależności od tego, czy znajdował się wysoko czy nisko - maszynista mógł, bądź nie mógł przejechać - tłumaczył Hubert Bojarski ze Stacja Muzeum w Warszawie. - To jednak nie sprawdzało się nocą, gdy kosza nie było widać w ciemności. Z czasem w koszu umieszczano świeczkę, bądź lampę naftową, ale to też nie było doskonałe rozwiązanie.

Wtedy do akcji wkroczył wynalazca Jan Baranowski. W latach 50. wymyślił zupełnie inny system sygnalizacyjny, oparty pierwotnie na chorągiewkach, a potem na specjalnych skrzydłach. – Pierwotnie wprowadzono je we Francji, potem na terenach górskich we Włoszech, następnie w Anglii -opowiadał Bojarski. - W Polsce ten system pojawił się dopiero w czasie I wojny światowej, ale od tego czasu właściwie nic w działaniu semaforów się nie zmieniło. Działają niezawodnie. 

Jak dokładnie funkcjonują semafory? O tym w nagraniu materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 30.05.2018

Godzina emisji: 12.21

kd/kul

Czytaj także

Auto z napędem rakietowym? "To skończyło się śmiercią"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 13:36
Marzył, by podróż z Berlina do Nowego Jorku trwała pół godziny. Max Valier, austriacki inżynier, który nie bał się ryzyka, za swoją odwagę zapłacił najwyższą cenę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - aeroskop, czyli "kamera śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 12:00
Gdy myślimy o początkach światowej kinematografii do głowy przychodzi nam nazwisko Lumiere. Tymczasem Kazimierz Prószyński, wybitny konstruktor pochodzenia polskiego, śmiało konkurować mógł z francuskimi braćmi, bowiem skonstruował własną "kamerę śmierci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Kasownik udoskonalił polski wynalazca

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 13:37
Kasowniki zostały wymyślone mniej więcej w połowie XIX wieku przez Francuzów. Co wiąże je z historią polskiej technologii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Pianista dla motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 13:47
Wraz z pojawieniem się silników rosła szybkość przemieszczania i potrzeba niwelowania wstrzasów. Tu z pomocą przyszedł wynalazek polskiego pianisty, Józefa Hofmanna. 
rozwiń zwiń