X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak cesarz Mutsuhito zrewolucjonizował Japonię?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 13:34
- Fenomen cesarza Mutsuhito polegał na tym, że potrafił on otoczyć się właściwymi ludźmi, którzy wraz z nim zmienili Japonię z feudalnego, rolniczego kraju w wielkie imprerium przemysłowe - mówił Mariusz Dąbrowski.
Audio
  • Reformy cesarza Mutsuhito - jak zrewolucjonizował Japonię? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: sasint/Pixabay/dom. publiczna

pixabay ślub król małżeństwo 1200.jpg
Średniowieczne małżeństwa - z miłości i dla interesów

Na początku drugiej połowy XIX w., po latach rządów szogunów, czyli "wojskowej dyktatury" wizjonerski plan cesarza Mutsuhito zmienił diametralnie Kraj Kwitnącej Wiśni. Początek jego rządów został ogłoszony erą Meiji - rządów oświeconych, choć cesarz w momencie objęcia władzy był jeszcze dzieckiem. - Rewolucja społeczno-gospodarcza zaczęła się od prowincji zachodnich, których twarzą był cesarz - mówił gość Czwórki. Wówczas także przeniesiono stolicę Japonii z Kioto do Edo, przemianowanego potem na Tokio. - Japonia dokonała "kontrolowanej westernizacji", uznano, ze zachodni model cywilizacyjny jest najlepszy. To był okres zachwytu Zachodem. Potem oczywiście zaczęło to wracać do normy, bo im bardziej Japończycy stawali się silniejsi, tym bardziej poczucie dumy narodowej ponownie się w nich odradzało - tłumaczył Mariusz Dąbrowski.  

Jaki był kontekst międzynarodowy rządów cesarza Mutsuhito i dlaczego był on w bardzo trudnej, jak przekonywał ekspert, sytuacji? Dlaczego na rynku bankowym Japonii pojawił się wówczas jen, który wyglądał niemal identycznie jak amerykański dolar? Jak podczas rządów Mutsuhito zmieniło się życie codzienne Japończyków i kto był najbardziej niezadowolony z cesarskich reform? O tym w nagraniu rozmowy w audycji. 

W programie przypomnieliśmy też czym pierwotnie było Niezależne Stowarzyszenie Studentów, zarejestrowane 17 lutego 1981 roku. Posłuchaj nagrania całej audycji "Zaklinacze czasu", 16.02.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Mariusz Dąbrowski (Polsko-Japoński Komitet Gospodarczy, Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 16.02.2019

Godzina emisji: 14.08

kd/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Japonia - zapraszamy do Kraju Kwitnącej Wiśni

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 16:09
- Poszukuję okruchów kultury japońskiej w Polsce. Początkowo sama byłam zszokowana, że w naszym kraju jest aż tykle wydarzeń poświęconych tamtejszej kulturze i muzyce - mówiła Dorota Cybulska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szykuj bento - jak Japończycy od 1500 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 14:00
- Bento to nie tylko wycinanki i figurki z ryżu, nad których przygotowaniem trzeba spedzić dużo czasu, to przede wszystkim zbilansowany posiłek zamknięty w pudełku - mówi Malwina Bereła, autorka książki "Lunchbox na każdy dzień. Przepisy inspirowane japońskim bento".
rozwiń zwiń