Ikigai - rewolucja w stronę szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 11:38
- Japońskie "ikigai" to coś, dlaczego warto żyć, z powodu czego, warto żyć - mówi gość Czwórki. - Każdy z nas do czegoś został powołany przychodząc na świat, do jakiejś pasji, do jakiegoś dziłania. Jeszcze nie wszyscy odkryli to w sobie - dodaje.
Audio
  • Dr Ewa Jarczewska-Gerc opowiada o japońskim ikigai - drodze do szczęścia (Czwórka/Stacja Kultura)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: David Carillet/Shutterstock.com

Od kilku lat mamy do czynienia z zapotrzebowaniem na warsztaty budowania szczęścia osobistego. Pojawiają się pytania, jak to szczęście tworzyć, jak szukać równowagi między odpoczynkiem, a pracą. Jedną z pozycji przychodzącą nam z pomocą może być japońska publikacja "Trening ikigai", praktyczne rozwinięcie filozofii życia, która od pokoleń zapewnia Japończykom spokój i pogodę ducha. 

- Ikigai to pewna aktywność, coś, co się robi regularnie, z pasją, wytrwałością i pozytywną energią - wyjaśnia dr Ewa Jarczewska-Gerc, konsultantka polskiej wersji książki. 

Gość Czwórki podkreśla, że publikacja "Trening ikigai" to zbiór rad i ćwiczeń, dzięki którym możemy osiągnąć upragniony spokój i równowagę. Podpowiada, jak przełożyć tę japońską sztukę na polskie realia. Zdradziła też, co autorzy odkryli w japońskim miasteczku stulatków. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: dr Ewa Jarczewska-Gerc (konsultantka polskiej wersji książki "Trening ikigai", psycholog)

Data emisji: 02.04.2017

Godzina emisji: 10.12

pj

Czytaj także

Joanna Bator: bez Japonii w ogóle nie byłabym pisarką

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 14:02
- Książka sprawiła mi prezent. Dzięki temu, że ukazała się tak szybko po "Roku Królika" i dlatego, że jest tak bardzo inna od tego, co napisałam do tej pory - przekonywała autorka Joanna Bator.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bagaż osobisty". Wystawa o bólu, strachu i ucieczce

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 14:10
W 50. rocznicę Marca '68 Dom Spotkań z Historią prezentuje wystawę "Bagaż osobisty. Po Marcu". - To opowieść o grupie dwudziestolatków, którzy na skutek antysemickiej nagonki zostali pozbawieni ojczyzny - mówi autorka wystawy Agata Tuszyńska. 
rozwiń zwiń