Indianie - co o nich wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 10:45
W sobotnie popołudnie z badaczem kultur indiańskich Radosławem Palonką porozmawiamy o rdzennych mieszkańcach Ameryki. Choć w wyobraźni zbiorowej utrwalił się jednorodny ich obraz, jednak Indianie to bardzo zróżnicowana grupa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: TORWAISTUDIO/shutterstock.com

Wiking 1200.jpg
Kim byli wikingowie? Co robili na Rusi?

Niektórzy z Indian prowadzili wędrowny tryb życia, byli zbieraczami i łowcami, a ich dom był tam, dokąd przenosiły się wędrujące stada bizonów i koni. Inni budowali miasta. Wśród Indian były plemiona wojowników, specjaliści w tropieniu i woltyżerce oraz twórcy kultury materialnej. Niektórzy do dzisiaj chcą być nazywani nie plemionami, ale narodami. Sprawdzimy jak żyli Apacze i Indianie Nawaho, a jak grupy Pueblo. W co wierzyli? Co po sobie pozostawili?

Posłuchaj także:


W audycji również w cyklu "Historie z tej ziemi" opowiemy jak powstały Karpaty.


***

Na audycję "Zaklinacze czasu" zapraszamy w sobotę (27.03) po godz. 14.05. Program poprowadzi Anna Hardej.

Czytaj także

Mróz, Arciszewski i Kiecel - jak Polacy zmieniali Dziki Zachód?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 15:47
Pogoń za marzeniami, walka o terytoria, poszukiwanie swojego miejsca – tak skrótowo można opisać historię zdobywania Dzikiego Zachodu przez pierwszych osadników. Byli wśród nich przybysze ze Starego Kontynentu - Irlandczycy, Francuzi, Niemcy, ale też Polacy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na skrzydłach świata". Ilustrowana biografia jednego z najważniejszych odkrywców XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 18:20
Fascynująca biografia człowieka, którego pasja przerodziła się w obsesję. Na początku XIX wieku John James Audubon wyruszył na niezwykłą ornitologiczną wyprawę. Mając tylko przyrządy malarskie i wielkie marzenie, postanowił wypłynąć w nieznane, by poznać i skatalogować wszystkie ptaki Ameryki.
rozwiń zwiń