Menu starożytnych. Co jadali Egipcjanie?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 13:50
Chociaż starożytni Egipcjanie nie zostawili po sobie żadnych zapisków dotyczących kulinariów, to jednak ich menu nie do końca jest dla nas tajemnicą.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: soupysquirrel/Pixabay

Stworzenie świata Michał Anioł 1200.jpg
Mózg, ufo, melodia - co widzimy w renesansowych malowidłach?

W starożytnym Egipcie znano sól, zajadano się ciastkami i piwem

Na drogę do krainy Ozyrysa wyposażano zmarłych w różne potrawy. Co prawda nie zachowały się one do naszych czasów, ale z osadów na brzegach naczyń można wywnioskować, co królowało na stołach w egipskich domach. Nie wiemy dużo na temat starożytnych kulinariów, bo takie informacje rzadko trafiały do źródeł, czyli świętych ksiąg, czy na ściany grobowców. Zachowały się m.in. informacje na temat składanych bogom ofiar. - Miały swoje nazwy. Jedna z nich, ofiara hotep, na którą składały się dania jarskie: różnego rodzaju rośliny, owoce i warzywa, ciastka, wypieki pszenne oraz... piwo.

Posłuchaj
08:54 _PR4_AAC 2020_06_27-14-16-42.mp3 Co jadali starożytni Egipcjanie? (Zaklinacze czasu/Czwórka)

 

średniowiecze1200.jpg
Epidemie na przestrzeni wieków - co się zmieniło przez stulecia?

O starożytnym menu uczymy się malowideł naściennych grobowców

Na drugi rodzaj ofiar składano różnego rodzaju mięso. W starożytnym Egipcie jadano drób, woły, barany i ryby, rzadziej dziczyznę i wieprzowinę. Choć kuchnia egipska nie jest tak różnorodna, jak na przykład polska, na dworze faraona jadało się smacznie. Cennym źródłem informacji na temat dawnej kuchni egipskiej są wyobrażenia naścienne, które ilustrują podawane na dworze owoce takie jak granaty czy winogrona. Znano sól, którą pozyskiwano najprawdopodobniej z odsalania wody, jadano gotowany bób, palmy dum, z których przygotowywano sok kuku. Stosowano wiele znanych nam dziś przypraw jak tymianek, czy majeranek.

Chleb dla każdego. Co jadała najniższa klasa społeczna?

Tutenchamon na życie po śmierci otrzymał do swojego grobowca kilkadziesiąt pojemników wypełnionych pieczonym mięsem, koszami z pieczywem, owocami i warzywami oraz mnóstwem przypraw. Inaczej wyglądała sytuacja w niższych grupach społecznych. Na typowy egipski obiad składały się warzywa, pieczywo i piwo. Nawet wypłata była wypłacana w litrach piwa, oliwy i sztukach pieczywa. Tradycje kulinarne, jak mówił prof. Andrzej Niwiński zachowały się do dziś. Współcześni Egipcjanie stawiają na warzywne menu do dodając do niego świeże i suszone owoce, mięso spożywając przy okazji spotkań i świąt. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: prof. Andrzej Niwiński (archeolog)

Data emisji: 27.06.2020

Godzina emisji: 14.09

ac

Czytaj także

Twin Peaks. Miasteczko grozy, w którym można dobrze zjeść

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 14:56
Na ekranach telewizorów znów pojawi się kultowa tablica z napisem "Miasteczko Twin Peaks", a z głośnika popłynie motyw muzyczny Badalamentiego. - W tym serialu jedzenie jest wszędzie i znaczy więcej niż nam się wydaje. Pojawia się ono w kluczowych momentach - mówił dziennikarz Marcin Radomski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seksbiznes w antyku. "Działał na większą skalę niż dziś"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 17:10
- Seks w starożytność sprzedawał się lepiej niż dziś, ale nie zawsze w sposób, w jaki nam się wydaje. Być może dlatego, że jesteśmy niewolnikami pewnego wyobrażenia o życiu w antyku - opowiada dziennikarz Adam Węgłowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chleb powszedni, a niezwykły. Opowiada o nim Chlebodawca

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 15:43
Samodzielne pieczenie stało się rytuałem powtarzanym przez wiele rodzin. O sztuce pieczenia chleba opowiada m.in. Arek Andrzejewski, znany jako Chlebodawca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Crêpes. Tajna broń francuskich kucharzy

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 11:40
Wyglądają niewinnie, smakują obłędnie i podobno każdy kraj ma na nie inny przepis. Cienkie naleśniki, tak zwane crêpes są jednym z tych dań, które świat zawdzięcza kuchni francuskiej.
rozwiń zwiń