Jaja Fabergé - niespodzianka za miliony

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 10:00
Od 1885 roku do 1917 roku Fabergé wyprodukował na zamówienie, najpierw cara Aleksandra II, a potem Mikołaja Aleksandrowicza 56 wielkanocnych jajek. Do dziś zachowało się 46. 
Jajko Faberge
Jajko FabergeFoto: pixabay

przyprawy kuchnia potrawy 1200.jpg
Przyprawy - to w nich jest wielkanocny smak. Święta w wersji wege

Dziś ceny jajek Fabergé osiągają zawrotne wartości nawet kilkunastu milionów dolarów. Te misternie wykonane jaja były wręczane co roku cesarzowej i najbliższej rodzinie, jako prezenty. Mówi się, że wykonanie niektórych jaj trwało nawet 2 lata. 


Posłuchaj
04:34 czwórka zaklinacze czasu 03.04.2021 jajko.mp3 Historia jajek Fabergé (Zaklinacze czasu/Czwórka)

Z początkami firmy Fabergé wiąże się skomplikowana historia , która zaczyna się we Francji. Jajka te związane są z pracownią pochodzącego z Francji nadwornego złotnika rosyjskiego cara. 

biżuteria fabryka manufaktura 1200.jpg
Cienie i blaski jubilerstwa. Czy piękno może się opatrzeć?

- Wszystko zaczęło się w 1685 roku, kiedy z Francji uciekła rodzina Fabergé, której przewodził Carl Fabergé - mówi profesor Michał Sachanbiński. - Uciekli przed prześladowaniami, ponieważ należeli do starej francuskiej rodziny hugenockiej. Początkowo zatrzymali się w Estonii, a dopiero potem przenieśli się do Petersburga. Tam w 1846 roku urodził się słynny Carl Fabergé, a dokładnie Piotr Karol Gustawowicz Faberge - dodaje. 

Carl wyróżniał się w rodzinie złotników - miał smykałkę do sprzedawania. - Miał zupełnie inne, rewolucyjne podejście do prowadzenia firmy i to przyniosło mu sukces - podkreśla dr Adam Szymański, historyk, autor książki "Fabergé. Historia i arcydzieła". - Przez pierwsze kilkadziesiąt lat działalności firmy to była taka typowa niewielka pracownia, która robiła rzeczy ciekawe, ale nie odnosiła wielkich sukcesów. Sukces Fabergé pojawia się wraz z przedziwnym pomysłem, by swego syna nie uczyć fachu złotniczego, tylko wysłać do szkoły handlowej. Ten uczy się handlu, uczy się marketingu, kiedy wraca robi rewolucje w firmie ojca. Przejmuje ją i zaczyna od określenia celów marketingowych, a są nimi: luksusowy produkt. Zatrudnia złotników i sam uczy się tego fachu - dodaje. 

Najprawdopodobniej najbardziej znana okazy jaj Fabergé nie zostały stworzone rękami Carla Fabergé tylko innych osób. - Jajo Azow to jajko w środku którego ukryto miniaturkę okrętu, w innych ukrywano całą maszynerię, te jaja się otwierają - mówi mówi profesor Michał Sachanbiński. - Najdroższe jajo to jajo Zima, ale najsłynniejszym jest podobno jajo koronacyjne , które zostało wykonane z okazji koronacji jednego z carów, a ofiarowane przez Mikołaja II swojej żonie Aleksandrze w 1897 roku. Dekoracja tego jajka nawiązywała do sukni koronacyjnej carycy - dodaje.

shutterstock Alena Ozerova biżuteria kobieta 1200.jpg
Biżuteria - dodatek, który robi wrażenie

Warto zaznaczyć, że jaja Fabergé początkowo były jedynie pudelkami na droższe, cenniejsze prezenty np. klejnot, wisior, pierścionek, zegarek. 

- Kiedy powstaje pierwsze jajko Fabergé jest kopią przeniesioną z dworu duńskiego, gdzie niemal identyczne jajko do dziś jest przechowywane w skarbcu królewskim. To dzieło francuskie z XVIII wieku - mówi dr Adam Szymański. - To duńskie jajo zostało skopiowane. Car postanowił dać swojej żonie, która była duńską księżniczką, prezent przypominający święta Wielkiej Nocy z domu rodzinnego. Ten pierwszy prezent bardzo spodoba się cesarzowej. Rok późnej zamówiono kolejne jajo, potem kolejne, w środku którego był szwajcarski zegarek jako prezent. Przy trzecim jajku zaczęła budować się wielka sława Fabergé - dodaje. 

Czytaj także: Historia torebki. Opowieści z życia kobiet

Do dziś zachowały się 42 jaja Fabergé. Teraz też powróciła na nie moda. Pierwszą współczesną wersją było tzw. jajko Pokoju przygotowane dla Gorbaczowa w latach 90. Innym znanym jajem jest jajko Milenijne z 2000 roku. 


***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek 

Materiał: Anna Hardej

Data emisji: 03.04.2021

Godzina emisji: 14.45

pj

Czytaj także

Rasputin - chłop z Syberii, rozpustnik czy święty mąż?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 14:46
Chociaż naprawdę nazywał się Grigorij Jefimowicz, do dzisiaj pamięta się go pod innym imieniem – Rasputin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowy ptak, o którym mało wiemy. "Z kurą warto się zaprzyjaźnić"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 18:30
Kurniki to małe, ale świetnie funkcjonujące miasteczka. - Bo kury są inteligentne i potrafią budować silne relacje społeczne - tłumaczył w rozmowie z Czwórką Jacek Karczewski ze stowarzyszenia "Jestem na Ptak". 
rozwiń zwiń