Rasputin - chłop z Syberii, rozpustnik czy święty mąż?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 14:46
Chociaż naprawdę nazywał się Grigorij Jefimowicz, do dzisiaj pamięta się go pod innym imieniem – Rasputin.
Audio
  • Historia Rasputina. Kim był człowiek, który uwiódł rodzinę carską i naród rosyjski? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Rasputin w otoczeniu pań, 1914
Rasputin w otoczeniu pań, 1914Foto: Everett Historical/Shutterstock

moda historia suknia 1200 shutter.jpg
Moda i polityka. Wachlarze w służbie pań i kiedy zniknęła talia?

Przeszedł długą drogę od rozpustnika, słynącego z pijaństwa i orgii, do świętego męża, ascety, cieszącego się względami cara Mikołaja II. Kim jest legendarny Rasputin? - Wziął się z samego serca Syberii. Pochodził z miejscowości Pokrowskoje nieopodal Tobolska, niegdysiejszej stolicy tej krainy. Historycy nie są zgodni, co do daty urodzenia Rasputina. Do dzisiaj podaje się ich kilka - mówił Łukasz Jasina historyk i publicysta.

Bardzo często różnego rodzaju mnisi i wędrowni kaznodzieje, których było w Rosji dużo mieli przestępczą przeszłość. Byli to ludzie, którzy pod wpływem jakiegoś wydarzenia odkrywali w sobie Boga Łukasz Jasina

Przetrwało niewiele dokumentów świadczących kim naprawdę był Grigorij Jefimowicz. - Jego ciało niedługo po śmierci zostało zniszczone, nie przechowały się także akta cerkiewne, na podstawie których można byłoby ustalić jego datę urodzenia. Większość historii na temat jego życia oparta jest na mitach i przekazywanych legendach - opowiadał gość Czwórki.

W historii Rasputina nie jest ważne to, w jaki sposób stał się mnichem, ale jak udało mu się stać się duchowym przywódcą większości rosyjskiego społeczeństwa Łukasz Jasina

Jak doszło do przemiany z legendarnego rozpustnika w świętego męża, i czy przemiana była zupełna? Ile prawdy tkwi w opowieściach o  jego nadprzyrodzonych zdolnościach? Jak trafił na dwór cara Mikołaja II? I jaka legenda otacza go dzisiaj? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Łukasz Jasina (historyk, publicysta)

Data emisji: 19.05.2018

Godzina emisji: 14.15

ac

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seksbiznes w antyku. "Działał na większą skalę niż dziś"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 17:10
- Seks w starożytność sprzedawał się lepiej niż dziś, ale nie zawsze w sposób, w jaki nam się wydaje. Być może dlatego, że jesteśmy niewolnikami pewnego wyobrażenia o życiu w antyku - opowiada dziennikarz Adam Węgłowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja: imprezy w pociągach i skitour w śniegu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 12:40
- Po Rosji najlepiej podróżować koleją. Przy czym należy pamiętać, że obowiązuje tam specyficzna kultura jazdy tym środkiem transportu - opowiada Dorota Chojnowska, autorka bloga "Ale piękny świat".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Symbole narodowe, czyli orzeł, który mógł być pawiem i nie zawsze czerwona czerwień

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 17:00
- W 1000 roku, za rządów Chrobrego, pojawiła się moneta, na której widniał orzeł albo paw. Ptak na głowie ma trzy kreski, które mogły symbolizować koronę - opowiada heraldyk i weksylolog Alfred Znamierowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda i polityka. Wachlarze w służbie pań i kiedy zniknęła talia?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 10:18
- Kiedyś projektantami mody damskiej i krawcami byli głównie panowie. Jednak to nie było jednostronne. Oni często przejmowali coś, co kobiety same wymyśliły - mówi Karolina Żebrowska, pasjonująca się odtwarzaniem strojów z XVIII i XIX wieku. 
rozwiń zwiń