Wielkanoc w Czwórce - muzycznie i nastrojowo

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 16:37
Świąteczny czas to nowe audycje, pełne nastrojowej muzyki, ale także koncerty Czwórki. Czekają nas wywiady z artystami, medytacja, górskie biegi, przysmaki dla wegetarian i wegan oraz ciekawostki naukowe.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Karolina Wiorko/Shutterstock.com

Nieprzecietni 1200.png
Nieprzeciętni 2021 - wystartował plebiscyt Czwórki!

Świętowanie rozpoczęliśmy w piątek o 6.00 audycją "Poranek w Czwórce" Kuby Jamrozka. Sprawdziliśmy m.in. wartości odżywcze majonezu i dowiemy się co było pierwsze - jajko czy kura. W cyklu "Dobrze nakręcony" pojawiła się Kasia Sienkiewicz z duetu Kwiat Jabłoni.

Po godz. 9.00 audycja "Rozbiegani" pod hasłem przyjaźni, która zrodziła się ze wspólnej pasji: przestrzeń #kobietynaszczytach. Zaprosiliśmy na spotkanie z Eweliną Wiercioch z TOPR-u i Olgą Łyjak, która kilka lat temu rzuciła wszystko i przeprowadziła się z Warszawy do Zakopanego, żeby móc na co dzień trenować w górach oraz Anetą Waksmundzką, miłośniczką skitouringu oraz biegów górskich.

ZOBACZ TAKŻE Nieprzeciętni 2020 - tak wyglądał wielki finał

PlenAir Czwórka Kraków sobota Kładka Bernatka  1200.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ Plenairowe audycje Czwórki >>>

Po godz. 10.00 w "Stacji Kultura" zaprosiliśmy m.in. na spotkanie z Łukaszem Muszyńskim, który tym razem przygotował przegląd animacji dla całej rodziny. W programie mówiliśmy też o wyjątkowym projekcie społecznym, w który zaangażowali się artyści. To "Jestem Opiekunem" na IG, o którym opowiadali Marcel Andino Velez i Marta Wojtal. Na świąteczną muzyczną audycję "Cichy piątek" zaprosiliśmy po godz. 11.05. Był wiosenny chill out, świąteczna nostalgia i postne tempo.

Po godz. 14.00 w "Dajesz radę - polowanie na świt" sprawdziliśmy, gdzie znajdują się najlepsze miejsca na oglądanie wschodów słońca. Czy jesteśmy w stanie przewidzieć na podstawie wieczornej prognozy pogody, czy następnego dnia będą dobre warunki i czy warto wstać skoro świt? Do oglądania wschodów słońca przekonywała Was Oliwia Krettek.

Po godz. 15.00 w "Ratujemy świat" Kasi Dydo rozmawialiśmy o tym, jak może wyglądać ekologiczna Wielkanoc w wersji wegańskiej. Majonez bez jajek, pasztet bez mięsa i " jajka " faszerowane bez jajek? W skomponowaniu idealnego eko menu pomagała nam autorka bloga wegańskiego, Marta Dymek. Po godz. 16.05 Piotr Galus w "4. biegu" sprawdzał, dlaczego warto zacząć medytować i jak to zrobić. 

lipali koncerty 1200 500.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ Koncerty Czwórki >>>

Po godz. 17.00 do świata k-popu zabrała Was Klaudia Tyszkiewicz w programie "Eunyu - koreańska metafora". Posłuchaliśmy najpiękniejszych koreańskich ballad i rozmawialiśmy na temat koreańskiej literatury i poezji, która weszła do zachodniego, tradycyjnego kanonu. 

W godz. 18.00 - 20.00 posłuchaliśmy "Czwórka Unplugged" Damiana Sikorskiego. Święta to idealny czas, żeby zaprezentować Wam piosenki artystów, którzy potrafią zaskakiwać aranżacjami akustycznymi swoich utworów. Na antenie Czwórki bez prądu zagrali między innymi Dawid Podsiadło, Brodka, Mikromusic, Julia Pietrucha i Natalia Przybysz.

Po godz. 22.00 do północy Bartek Koziczyński zaprosił na "Dla każdej samotnej godziny" - świąteczne wydanie audycji Rock Blok. Była to podróż do krainy dźwięków, których nastrój wyznacza tytułowy utwór Armii.

WIELKA SOBOTA

W godz. 09.00-11.00 "Wielkanocna Rajza" Oli Jasińskiej, a po godz. 11.05 słuchowisko "Solaris". W samo południe "Teatr online" Michała Piwowarka, w którym zaprosiliśmy m.in. na rozmowę o premierze spektaklu dokumentalnego w reżyserii Jakuba Tabisza w ramach "Teatru na faktach".

Po godz. 14.00 w audycji "Zaklinacze czasu", którą poprowadzi Kuba Jamrozek. Dr Witold Szymborski opowiedział o tym, czym różni się nasz stół od stołu okresu średniowiecza. Przypomnieliśmy też historię jaja Faberge - najdrogocenniejszego jaja świata i zajrzeliśmy do kalendarium wielkanocnego.

Po godz. 15.00 – 16.00 audycja "Klucz kulturowy" Justyny Majchrzak. Jak wyglądają analogowe święta - bez kupowania gotowych dań i wysyłania życzeń smsem? Sprawdziliśmy, jakie, bardzo dawne zwyczaje odnajdziemy w dzisiejszych obrzędach wielkanocnych, a jakie "nowości" wpletliśmy niepostrzeżenie w to świętowanie.

Po godz. 17.00 audycja "Nie do przejedzenia" Mateusza Kulika, a w niej odpowiedzieliśmy na pytania, co jada się w różnych częściach Polski: w Małopolsce, na Śląsku czy Podhalu.

O godz. 18.00 sobotni wieczór pełen muzyki otworzył Maciej Szajkowski i jego audycja "Muzyczne Archipelagi Nadziei". Świąteczna muzyka z całego świata, pełna optymizmu, dobrej nowiny i nadziei, z duchowym przesłaniem.

W godz. 20.00-22.00 "Wielkanocne Babki" Uli Kaczyńskiej. Pojawiły się nagrania od Kasi Lins, Leny Osińskiej, Joanny Longić, a do tego nieśpieszna elektronika na pierwszy kwietniowy sobotni wieczór.

W godz. 22.00-00.00 jak co roku "Klubowe pisanki" poprowadził Norbert Borzym. Audycja z nastrojową elektroniką, która przygotowała nas do wspólnego przeżywania okresu świątecznego. Usłyszeliśmy downtempo, brzmienia balearic, ale także głębokie odmiany muzyki house.

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne/Shutterstock.com

NIEDZIELA - WIELKANOC

W niedzielnej audycji "Funkadelia" po godz. 17.00 - specjalna gospelowa selekcja z groovem, a po godz. 18.00 zaprosimy na retransmisję sylwestrowego koncertu Jareckiego.

ZOBACZ WIĘCEJ Koncerty w Czwórce >>>

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

Po godz. 9.00 Michał Witak i audycja "Numer raz wita Was", a w niej świąteczna playlista poszerzona o gatunek muzyczny, który nie pojawia się na co dzień wśród propozycji autora, czyli gospel. To muzyka, która dla wielu jest żywiołem, radością, sposobem na poznanie siebie i otwarcie na innych.​    

W godz. 10.00 – 11.00 - "Stacja Kultura" pod hasłem "Powrót do korzeni". W pierwszej części programu Dorota Borodaj - autorka książki "Ręcznie robione" opowie o rzemieślnikach XXI wieku. Jak dzisiaj wygląda ich praca, jak wygląda zderzenie tradycji z nowoczesnością, które gałęzie rzemiosła cieszą się największym powodzeniem? W drugiej części programu Damian Sikorski opowie o płytach, które były nagrywane w naturze. Jakie są efekty takich eksperymentów? Można posłuchać m.in. na płycie Mikromusic.  

Po godz. 12.00 świąteczne wydanie "Stacji Nauka", czyli "Nie lejemy wody!". Oliwia Krettek przyjrzy się mechanizmom, przez które woda wyrzucana jest z określoną siłą. Jak powstaje gejzer? Z jaką mocą woda wypływa z węża strażackiego? Czy ciśnienie wody z fontanny można porównać do tej z pistoletu na wodę? 

Po godz. 13.00 na "Muzyczny Lunch" zaprosi Ula Kaczyńska. ​Bez wody lania - muzyka do słuchania: skandynawski pop, od którego nie wieje arktyczny chłód, Greentea Peng jak nowa Erykah Badu, proste melodie od Blauki i Kwiatu Jabłoni i jeszcze elektronika od Sundrop i Sofii Kourtesis.

"Dajesz radę" po godz. 14.00 Kacper Kowalczyk porozmawia z ekspertami o ludzkim obliczu zwierząt: kochają i tworzą rodziny, cenią wspólnotę, cieszą się i podziwiają piękno. Są wśród nich wrażliwi artyści, przywódcy, odkrywcy i tchórze. Mamy zwierzęce troskliwe matki i zazdrośników. 

W programie "Czat Czwórki" Piotra Firana po godz. 15.00 przejrzymy się w kropli wody - tej z topniejących lodowców, z islandzkich gejzerów i z kopanych w Afryce studniach. W drugiej godzinie o początku nowego życia opowie Ewa Sobieszczak. Równo rok temu spakowała swój dobytek do campera i wyruszyła w podróż.

Poniedziałkowy wieczór także pełen będzie muzyki na żywo. W audycji "Strefa Dread" Makena po godz. 22.00 retransmisja sylwestrowego koncertu Łąki Łan, który odbył się w Polski Radiu.

***

mat. pras./kd

 

Czytaj także

Czwórka na Brelok Banked Slalom 2021. "Zawody, ale i dobra zabawa"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 12:21
Zawody snowboardowe na Czarnym Groniu - Brelok Banked Slalom to wydarzenie, nad którym Czwórka już po raz kolejny objęła patronat medialny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Covid-19 sprzyja pandemii otyłości

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 16:00
Statystycznie od wybuchu pandemii Covid-19 spędzamy przed monitorem komputera o 1,5 godziny dłużej. To przekłada się na to, że statystyczny Polak przytył aż o 1,8 kilograma, osoby z nadwagą jeszcze więcej. Przy walce z Sars-Cov-2, nie zapominajmy o walce z pandemią otyłości. 
rozwiń zwiń