Mikołaj Kopernik. Kontestator z dobrego domu

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 13:00
Żył na przełomie XV i XVI wieku i był jednym z najznakomitszych umysłów swoich, i nie tylko swoich czasów. Jaki prywatnie był Mikołaj Kopernik?
Pomnik Mikołaja Kopernika
Pomnik Mikołaja KopernikaFoto: Shutterstock/Curioso

Wuj Kopernika był biskupem i jak mógł, pomagał krewniakowi. Przez jakiś czas Kopernik był jego sekretarzem, posiadał nawet święcenia kapłańskie niższe, co dawało mu prawo do udzielania niektórych sakramentów Michał Kłosiński

W czepku urodzony

Kopernik pochodził z tzw. dobrego domu. - Wychowywał się w zamożnym środowisku mieszczan. Jego rodzice - właściciele kilku domów w Toruniu oraz winnicy - byli w stanie zapewnić Mikołajowi edukację na najwyższym poziomie i stać ich było na to, by posłać syna na studia. Najpierw do Krakowa, a potem do Włoch - opowiada. - W tym czasie Kopernik został też członkiem Kapituły Warmińskiej, czyli władz Kościoła, co jednoznacznie wiązało się z posiadaniem stałego dochodu.

Posłuchaj
14:49 CZWÓRKA Zaklinacze czasu - kopernik 14.08.2021.mp3 Życie Mikołaja Kopernika od kuchni (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

Życie w trójkącie

Zobacz
kobieta samolot vintage shutterstock 1200.jpg
Jak kobiety zdobywały niebo

Choć dziś postać twórcy dzieła "O obrotach sfer niebieskich" kojarzy nam się głównie z astronomią, to był on człowiekiem wielu talentów i... namiętności. Jedną z nich była Anna Schilling - zamężna gospodyni i kochanka astronoma. - W niektórych przekazach znajdujemy potwierdzenie tej relacji - przyznaje rozmówca Anny Hardej. - Ale jak wynika z badań prof. Krzysztofa Mikulskiego, Anna Schilling prawdopodobnie była trochę dalszą kuzynką Kopernika. Pochodziła z Gdańska i - owszem - mieszkała z Kopernikiem, a on się nią opiekował. Ale działo się to w latach 30. XVI wieku, kiedy Kopernik miał już prawie 70 lat.  

Sprawdź także:

Trudno jest sobie wyobrazić, jaką odwagę musiał mieć Kopernik, by wywrócić do góry nogami ówczesne przekonanie, że Ziemia jest centrum Układu Słonecznego Michał Kłosiński

Mikołaj Waleczny

Choć w życiu Kopernika Kościół odegrał ważną rolę, to raczej nie widział się w roli kapłana, bo zdecydowanie bardziej pociągała go nauka. - Wielce prawdopodobne, że zamiłowanie do astronomii pojawiło się u niego już w dzieciństwie, potem na studiach w Krakowie Kopernik wybierał związane z nią kierunki, a we Włoszech, gdzie uczył się prawa kanonicznego, nawiązał bliskie kontakty z włoskimi astronomami. Jego upór i konsekwencja doprowadziły do obalenia teorii geocentrycznej - dodaje Michał Kłosiński.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Michał Kłosiński (kustosz i kierownik działu Dom Mikołaja Kopernika w Muzeum Okręgowym w Toruniu)

Data emisji: 14.08.2021

Godzina emisji: 14.15

kul

 

Czytaj także

Intrygi, walka o władzę. Rozbicie dzielnicowe jak polska "Gra o tron"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 15:00
Prawie 200 lat - tyle trwało rozbicie dzielnicowe. A to za sprawą Bolesława Krzywoustego, który sam - zanim podzielił kraj - walczył o władzę ze swoim bratem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Służące do wszystkiego. Dziewczyny bez prawa do własnego życia

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 09:50
Na początku XX wieku w Warszawie każda rodzina mieszczańska miała przynajmniej jedną służącą. Najliczniejszą grupę stanowiły "służące do wszystkiego", które w swojej książce opisała Joanna Kuciel-Frydryszak. 
rozwiń zwiń