Lew Lechistanu. Król Jan III Sobieski skazany na sukces?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 15:10
Po II bitwie pod Chocimiem Turcy obwołali go Lwem Lechistanu, po odsieczy wiedeńskiej Europa nazwała go Obrońcą Wiary. Jakim królem był Jan III Sobieski?
Marcello Bacciarelli, Odsiecz Wiednia 1683, Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum
Marcello Bacciarelli, "Odsiecz Wiednia 1683", Zamek Królewski w Warszawie - MuzeumFoto: Domena publiczna/CC0

Zobacz
średniowiecze festiwal rekonstrukcja 1200.jpg
Średniowieczne podróże królów. "Wozili ze sobą właściwie cały zamek"

Pochodził ze szlachty i na początku nic nie wskazywało na to, że zasiądzie na tronie Rzeczypospolitej, chociaż na pewno pomógł mu w tym talent militarny. - Jego kariera jest ewenementem na skalę europejską. W nowożytnym świecie, w którym dominowały dynastie i przekazywanie tronu z ojca na syna, ustrój Rzeczypospolitej był wyjątkiem, a objęcie tronu przez jednego z obywateli spośród społeczności szlacheckiej było wówczas niesamowite - podkreślała ekspert. 

Posłuchaj
14:22 czwórka sobieski zaklinacze 2021_09_18-14-13-26.mp3 O życiu Jana III Sobieskiego opowiada dr Anna Ziemlewska (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

Sobieski był przeróżnie nazywany przez sprzymierzeńców, ale otrzymał też wiele przydomków od swoich wrogów. Lwem Lechistanu określany był przez mieszkańców Imperium Osmańskiego. Określenie "Lew" pasuje także do jego sporej postury dr Anna Ziemlewska

Jak tłumaczyła, dodatkowo szanse Jana zmniejszał fakt, że był on młodszym synem. - To starszemu, czyli Markowi, wróżono karierę. Jan zbliżył się do dworu i po śmierci Wiśniowieckiego zdobył tron. Świetnie przygotował się do elekcji i został 74. władcą - mówiła ekspert. - Jan III Sobieski był przygotowywany także do roli króla. Ojciec, Jakub, przemyślał karierę synów i ich w tym kierunku kształcił, choć prawdopodobnie nawet nie marzył o tym, że już po jego śmierci młodszy syn obejmie tron - mówiła dr Anna Ziemlewska.

Posłuchaj także:

We wrześniu minęła kolejna rocznica bitwy pod Wiedniem, zwanej Odsieczą Wiedeńską. - Pod Wiedniem Sobieski bronił m.in. Krakowa, bo wypełniał zobowiązania sojusznicze - tłumaczyła. - Wyobraźmy sobie, że w XVII wieku transportowano tam kilkadziesiąt tysięcy ludzi, dodatkowo skorelowano wojska, które szły z różnych części Europy. Wszyscy wiedzieli, przez jakie mosty mają się przeprawić, to było niesamowite także pod względem logistycznym - podkreślała. Ważnym elementem była strategia na zwycięstwo. - Wymyślono atak z lasu wiedeńskiego. To gęsto porośnięte drzewami liściastymi strome wzgórza. Wciągnięto tam wojska, cały rynsztunek, ale i artylerię. To był ogromny wyczyn, forsowny, ryzykowny i trudny - opowiadała gość Czwórki. 

Czytaj także:

Prywatnie Sobieski był szczęśliwie zakochany. - Jego wybranką była żona innego magnata. Kochankowie mieli specjalny kod, którym porozumiewali się w listach, a już pięć tygodni po śmierci męża Marysieńka została żoną Sobieskiego. Oczywiście był to skandal towarzyski, ale po latach okazało się, że ich uczucie było trwałe - mówiła dr Anna Ziemlewska.  

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Anna Ziemlewska (Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie)

Data emisji: 18.09.2021

Godzina emisji: 14.08

kd

Czytaj także

Władysław i Jadwiga. Małżeństwo mimo wszystko

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 15:40
Małżeństwo Jadwigi i Jagiełły miało istotne znaczenie dla następnych stuleci wspólnej polsko-litewskiej historii. Jednak małżonków dzieliło niemal wszystko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołaj Kopernik. Kontestator z dobrego domu

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 13:00
Żył na przełomie XV i XVI wieku i był jednym z najznakomitszych umysłów swoich, i nie tylko swoich czasów. Jaki prywatnie był Mikołaj Kopernik?
rozwiń zwiń