Na szlakach duchowości Majów. "Moją mapą były ludzkie historie"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 17:00
- Jest ponad 20 grup Majów i wszystkie rozsiane są po tzw. Mundo Maja, czyli terenach dzisiejszej Gwatemali, Meksyku, Hondurasu, Belize i Salwadoru. Ludzie ci mówią także różnymi językami - mówi Weronika Mliczewska, autorka książki "Na początku jest koniec. Na szlakach duchowości Majów".
Audio
  • Życie według Majów - rozmowa z Weroniką Mliczewską (Dajesz radę/Czwórka)
Meksykańscy Majowie
Meksykańscy MajowieFoto: Bret Reyes/Shutterstock.com

Szukanie duchowości Majów bez zagłębienia się w ich codzienność zupełnie nie miałoby sensu. W naszej kulturze istnieje dualizm, oddzielenie duszy od ciała. A oni po prostu żyją Weronika Mliczewska

Jej książka jest nie tylko relacją z wędrówki przez świat Majów, ale przede wszystkim zapisem spotkań z ludźmi. Dzięki opisanym przez autorkę historiom poznajemy Majów uwikłanych w swój kontekst kulturowy i społeczny, zarówno takich, którzy chcą odciąć się od korzeni i zapomnieć o swoich tradycjach, jak i tych, którzy nadal podtrzymują kulturę przodków i odprawiają rytuały związane z kalendarzem duchowym. - Pojechałam tam z biletem w jedną stronę i bez żadnych planów. Nie wiedziałam, gdzie dokładnie się znajdę, ani w jaki sposób zostanę przyjęta. Moją mapą nie była ta geograficzna, tradycyjna, ale ludzie i to, dokąd mnie dopuszczą i zaprowadzą dalej - mówiła Weronika Milczewska. - Starałam się też zgłębić to, jak Majowie traktowali czas i kalendarz.

Spotkałam człowieka, który powiedział mi: tam w górach odbywa się właśnie rytuał, w którym obcina się głowy 20 kurczakom. Poszłam tam, spotkałam wujka tego człowieka, który wskazał mi następne miejsca. Tak przeszłam kolejne góry. Wyprzedzały mnie historie, które doprowadzały do tych miejsc Weronika Milczewska

Jacy byli Majowie, kim są ich potomkowie i czy ich kultura jest nadal żywa? Jak długo i w jaki sposób autorka przygotowywała się do swojej podróży? Dlaczego Majowie nie przyznają się do swojego pochodzenia i jak sami na siebie mówią? I dlaczego w restauracjach w Gwatemalii lepiej nie zamawiać frytek? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Weronika Mliczewska​​ (autorka książki "Na początku jest koniec. Na szlakach duchowości Majów")

Data emisji: 12.09.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/kul

Czytaj także

Zakopane - dziś Krupówki i Morskie Oko, kiedyś kolonia artystyczna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 15:00
- Zakopane można w usytułować na mapie europejskich kolonii artystycznych końca XIX i początku XX wieku, czasów modernizmu - mówił Tomasz Drzewiecki, historyk sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archimapy. Co wydarzyło się pod ziemią w Chełmie Lubelskim?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 17:57
- Historia Chełma Lubelskiego biegła drogami krętymi, skomplikowanymi niczym podziemne, chełmskie korytarze - mogliśmy usłyszeć na antenie Polskiego Radia na początku lat 80. ubiegłego stulecia.
rozwiń zwiń