"History Slam". Jedyny taki konkurs w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 20:50
Gościem najbliższego wydania audycji będzie Natalia Paszkiewicz - współorganizatorka jedynego na skalę ogólnopolską konkursu o tematyce historycznej "History Slam".
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock / Billion Photos

Natalia jest uczennicą II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie i pasjonatką historii. Razem z koleżankami i kolegami, stworzyła inicjatywę, która pokazuje uczniom szkół średnich historię jako przedmiot, który można poznawać w interesujący sposób. 

W audycji opowiemy też o ósmej odsłonie Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra, która obejmie swoim zasięgiem całą Polskę. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o historii Polski wśród młodzieży szkolnej, kształtowanie postaw patriotycznych i aktywności obywatelskiej. Formuła Konkursu sprzyja rozwojowi umiejętności animacji komputerowej i montażu filmowego, a także pozwala uczniom na zdobycie wiedzy o zagadnieniach pomijanych w obowiązkowych programach szkolnych. Realizacja prac konkursowych pozwala na wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji historycznej oraz utrwalaniu tradycji i dziedzictwa narodowego. Prace wykonane w ramach Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra to krótkie 50-cio sekundowe filmy i animacje prezentujące ważne wydarzenia z historii naszego kraju, wykonane różnymi technikami- poczynając od statycznych, ręcznie rysowanych plansz, poprzez animację poklatkową, film z udziałem aktorów (przeważnie samych uczniów) aż po tzw. Machinimę - animacje generowane z wykorzystaniem silników gier komputerowych. Dotyczą one wydarzeń z jednego z 52 tygodni w roku. Tematy przydzielane są według kolejności zgłoszeń, na podstawie listy ułożonej w porządku chronologicznym.

W ramach tegorocznej edycji dbędzie się 6 niezależnych konkursów. Konkursy regionalne skierowane są do młodzieży z 16 województw. Konkurs Międzynarodowy skierowany jest wyłącznie do młodzieży Polonijnej na całym świecie. W roku bieżącym wystartuje nowy projekt skierowany wyłącznie do młodzieży ze szkół artystycznych. Gale Finałowe dla poszczególnych regionów odbędą się w Warszawie, Poznaniu, Krakowie oraz w Gdańsku.

***

Na "Zaklinaczy czasu" - w sobotę (25.03) o godz. 15.00 - zaprasza Jakub Jamrozek.

kul/mat. prasowe


Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja młodzież
Czytaj także

Nieprzeciętny Jakub Tylman: marzy mi się nieprzeciętna szkoła

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 21:20
- Chcę, żeby szkoła była miejscem, które kojarzy się tylko z dobrymi rzeczami i nie wywołuje negatywnych emocji - mówi zwycięzca Plebiscytu Czwórki. - Jeśli jestem "nieprzeciętny", a tak zadecydowali jurorzy i słuchacze, to nie będę kryć tej nieprzeciętności dla siebie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. "Szukamy ludzi zaangażowanych w życie"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 09:00
Nieprzeciętni wracają do Czwórki! Wystartowała kolejna odsłona naszego plebiscytu. - Poszukujemy ludzi, którzy mają wyjątkowe pasje i robią rzeczy niebanalne - mówiła Hanna Dołęgowska, dyrektor-redaktor naczelna Czwórki, która zainaugurowała tegoroczną odsłonę. 
rozwiń zwiń