Polskie Radio Dzieciom

Czy edukacja może być kolorowa? Jak stworzyć szkołę własnych marzeń?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 10:42
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Śremie to istniejąca naprawdę szkoła, która do złudzenia przypomina utopijną wizję. Jest nie tylko kolorowa, ale też wyposażona w pracownię cukierniczą i najprawdziwsze kino, a po korytarzach biegają zwierzęta. To jedna z wielu placówek edukacyjnych prowadzonych przez Spółkę Kreatywna Edukacja, której szefem jest Jakub Tylman, gość audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. 
szkoła jest drugim domem dziecka, w którym spędza ono pół swojego młodzieńczego życia, a co za tym idzie  powinno chodzić do szkoły z radością, a nie obawiać się tego, co je tam spotka.
szkoła jest drugim domem dziecka, w którym spędza ono pół swojego młodzieńczego życia, a co za tym idzie – powinno chodzić do szkoły z radością, a nie obawiać się tego, co je tam spotka.Foto: Fabio Principe/Shutterstock

- Zwykła szkoła systemowa nie jest dziecku przyjazna. Ona nie jest przyjacielem dziecka, ona jest obowiązkiem, który dziecko musi wypełnić" – zauważył Jakub Tylman. Według gościa "Strefy Rodzica", szkoła jest drugim domem dziecka, w którym spędza ono pół swojego młodzieńczego życia, a co za tym idzie – powinno chodzić do szkoły z radością, a nie obawiać się tego, co je tam spotka. Szkoła może być przestrzenią kolorową, przyjazną i nieprzeciętną. 

Posłuchaj
58:53 2022_05_30 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak stworzyć szkołę własnych marzeń? Cz. 1

- Ja czuję edukację trochę inaczej niż wszyscy. To jest trudne zadanie, ponieważ jestem w tej grupie, gdzie niewiele osób rozumie edukację tak, jak ja" – podkreślił gość Polskiego Radia Dzieciom, który widzi edukację w sposób zdecydowanie bardziej nowoczesny. Jego szkoła to placówka bez zadań domowych, w której nieważne są oceny oraz taka, która wychowuje mądrych i kreatywnych obywateli. 

Posłuchaj
59:18 2022_05_30 22_00_10_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak stworzyć szkołę własnych marzeń? Cz. 2

W szkole nie ma rzeczy niemożliwych. Nawet na małej powierzchni można zorganizować przestrzeń przyjazną dzieciom – wystarczą jedynie chęci. Jak stworzyć szkołę z własnych marzeń? Co można, a czego nie można w niej zorganizować? Czy w nauczaniu naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia i jak pokolorować edukację, żeby dziecko samo chciało się uczyć? O tym w "Strefie Rodzica" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom.

Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Jakub Tylman – pedagog, nauczyciel, kynoterapeuta
Data emisji: 30.05.2022
Godzina emisji: 21:00

Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Sytuacja edukacyjna - jak stworzyć odpowiednie warunki do nauki i rozwoju
Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Niezwykli wychowawcy. Jak budować u dziecka nastawienie na rozwój?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Lekcje nieograniczone dzwonkami i sprzęt elektroniczny zamiast zeszytów. Rewolucja oświaty w Wodzisławiu Śląskim

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 13:36
W Wodzisławiu Śląskim przyjęto nową strategię rozwoju oświaty na najbliższe cztery lata. Zapisano w niej między innymi odejście od podziału na czterdziestopięciominutowe lekcje czy zwiększenie wykorzystania technologii cyfrowych w codziennej pracy. Więcej o rewolucji opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia dzieciom prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowoczesna szkoła przyjazna uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 19:25
Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku to jedna z innowacyjnych szkół, w której widać wiele zmian. Jedną z nich jest przeformatowanie przestrzeni edukacyjnych w zgodzie z zasadami proksemiki. Wśród takich przestrzeni znalazła się warsztatownia, która została wyposażona w specjalne stoły i liczne narzędzia. To właśnie tam odbywają się różnorodne zajęcia techniczne. W ramach uczniowskiego klubu sportowego funkcjonuje z kolei ścianka wspinaczkowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przetrwać szkolny czas? Rozmowa z autorem książki

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 14:29
Nadmiar materiału do przyswojenia, brak przestrzeni na wyrażenie swojej opinii czy zwykłą dyskusję, a także ocenianie za błędy i przyrównywanie do jednego wzorca – to obraz szkoły, który pamiętamy z dzieciństwa, ale też rzeczywistość, z którą zmagają się nasze dzieci. Mikołaj Marcela wyjaśnia, dlaczego szkoła wkurza i podpowiada, jak w niej przetrwać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sytuacja edukacyjna - jak stworzyć odpowiednie warunki do nauki i rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 11:48
Wiele mówi się o tym, że mózg uczy się przez doświadczenie. To stwierdzenie należy jednak doprecyzować, gdyż mózg uczy się cały czas i nieustannie doświadcza. To, czego będzie uczył się w szkole zależy w dużej mierze od tego, w jakiej sytuacji zostanie postawiony. Czy rzeczywiście się czymś zainteresuje i zechce pogłębiać wiedzę w tym kierunku? A może nauczy się odpisywać prace domowe i ściągać na sprawdzianach. 
rozwiń zwiń