Starożytny Rzym... jak współczesny Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 16:40
- Rzymianom za czasów Nerona żyło się nieźle, zwłaszcza jeśli spojrzymy na standardy epoki przednowoczesnej. To była metropolia wielu kultur, która jak magnes przyciągała ludzi z całego świata. Tak jak dziś robi to Nowy Jork - tłumaczy historyk dr Robert Wiśniewski.
Audio
  • Jak wyglądało życie w starożytnym Rzymie? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
O zwyczajach starożytnych Rzymian opowiada dr Robert Wiśniewski - na zdj. fragment rzymskiego Koloseum
O zwyczajach starożytnych Rzymian opowiada dr Robert Wiśniewski - na zdj. fragment rzymskiego KoloseumFoto: Glow Images/East News

Starożytni Rzymianie nie mogli też narzekać na brak rozrywek. - W kalendarzu była cała masa różnego rodzaju świąt, a każda okazja do świętowania łączyła się z igrzyskami i rozdawnictwem - wyjaśnia gość Czwórki. - Głównie dlatego, że Neron zafascynowany był kulturą grecką - dodaje.

Zobacz także: Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza - serwis specjalny >>>

Dlaczego Neron nie lubił gladiatorów, czy naprawdę podpalił Rzym i w jaki sposób przyczynił się do rozwoju kultury studenckiej - o tym m.in. rozmawiamy w audycji.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej, Jakub Jamrozek

Gość: dr Robert Wiśniewski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 3.09.2016

Godzina emisji: 14.15

kul/jp

Czytaj także

Gry planszowe. Nauka historii poprzez zabawę

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 17:51
Kampania Wrześniowa, odbudowa Warszawy, czasy Rzeczpospolitej Szlacheckiej - okazuje się, że każdy okres w dziejach może być inspiracją dla twórców gier historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia bielizny. Przepaski, gorsety, stringi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2016 18:00
Podobno wymyśliły ją kurtyzany w Starożytności. - Na malowidłach w Pompejach widać prototypy stanika, ale w Sparcie bieliznę nosiły także wojowniczki - opowiada historyk mody, Zuzanna Żubka-Chmielewska.
rozwiń zwiń