Skąd wzięło się Boże Narodzenie?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 16:00
- Kiedyś wigilie poprzedzały każde chrześcijańskie święta. Oczywiście nie wyglądały tak, jak Wigilia Bożego Narodzenia, ale też miały przygotowywać do uroczystości - tłumaczy dr Sebastian Adamkiewicz.
Audio
  • Historia Bożego Narodzenia i tradycji świątecznych (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Boże Narodzenie to według chrześcijańskich teologów najważniejsze po Wielkanocy święto w całym roku liturgicznym
Boże Narodzenie to według chrześcijańskich teologów najważniejsze po Wielkanocy święto w całym roku liturgicznymFoto: Shutterstock/dom. publiczna/Thoom

Czytaj także
święta boże narodzenie kobieta 1200.jpg
"Boże Narodzenie świętuj także strojem!"

Nie od razu też zaczęto świętować Boże Narodzenie. - Pierwszym świętem związanym z Bożym Narodzeniem było - obchodzone na początku stycznia - Święto Epifanii, czyli Święto Wcielenia. Natomiast Boże Narodzenie jako takie zaczęło się pojawiać w kalendarzu dopiero w średniowieczu. Wtedy też zyskało na popularności - opowiada historyk, ale zaznacza, że nie było tak ważnym świętem jak jest dzisiaj. - Dla pierwszych chrześcijan istotą wiary była Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Dlatego nie mieli oni dylematu, co jest ważniejsze: Boże Narodzenie czy Wielkanoc - dodaje.  

Dr Sebastian Adamkiewicz opowiada także, jak bożonarodzeniowe tradycje zmieniały się na przestrzeni wieków. - Dziś świąteczne stoły wyglądają trochę jak rogi obfitości. Ale w czasach, w których kształtował się zbiór potraw wigilijnych, było odwrotnie. Na przykład pierogi były wiejską potrawą dla ludzi biednych i rzadko trafiały na szlacheckie stoły. Podobnie barszcz i kutia. To była kuchnia najbiedniejszych - wyjaśnia i opowiada o legendzie o św. Jacku z pierogami.


Czytaj także
kevin sam w domu 1200.jpg
"Kevin sam w domu". Komedia jak filozoficzna przypowieść

W audycji tłumaczymy także skąd na wigilijnym stole wziął się dodatkowy talerz dla wędrowca, jaką rolę w Bożym Narodzeniu odgrywał mak i kto tak naprawdę przynosił prezenty. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: dr Sebastian Adamkiewicz (adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)

Data emisji: 23.12.2017

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Kartki świąteczne - niech twoje życzenia będą wyjątkowe!

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 14:30
Smsy i maile rozwiązują sprawę, ale tylko tradycyjna kartka świąteczna sprawi, że adresat poczuje się kimś wyjątkowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czeka nas rewolucja? Jakie będą święta w przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 14:58
- Tradycje nie są nam dane raz na zawsze, zmieniają się, ewoluują wraz ze społeczeństwem - podkreślała Magdalena Turkowska, etnograf. Czy zatem grozi nam rewolucja na wigilijnym stole?
rozwiń zwiń