Moda i polityka. Wachlarze w służbie pań i kiedy zniknęła talia?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 10:18
- Kiedyś projektantami mody damskiej i krawcami byli głównie panowie. Jednak to nie było jednostronne. Oni często przejmowali coś, co kobiety same wymyśliły - mówi Karolina Żebrowska, pasjonująca się odtwarzaniem strojów z XVIII i XIX wieku. 
Audio
  • Karolina Żebrowska opowiada o przemianach mody damskiej od XVIII do XX wieku (Czwórka/Zaklinacze czasu)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Sundraw Photography/Shutterstock

Moda to nie tylko ubiór. Od wieków pełni różne funkcje, pokazuje poglądy polityczne, kobiety poprzez ubiór pokazywały np. że chcą by zmieniło się prawo, w nurtującej je kwestii. 

- W XVIII wieku popularne były torebeczki, noszone przez kobiety, które były zwolenniczkami obalenia niewolnictwa, na nich widniały wizerunki ciemiężonych czarnoskórych osób. Było to polityczne akcesorium - mówi gość Czwórki. - Często kolorystyka strojów zdradzała sympatie polityczne. 

Czytaj także:
moda dziewczyny 1200.jpg
Chcesz mieć swój styl? "Inspiruj się, nie kopiuj"

Teoretycy mody chcieliby ta była bardziej narodowa niż jest. W Polsce w początkach XX wieku chciano wprowadzić styl zakopiański, co się nie przyjęło. Karolina Żebrowska przypomina też o stroju żałobnym, popularnym wśród kobiet po upadku powstania styczniowego. 

Gość Anny Hardej i Jakuba Jamrozka opowiada też gorsetach, haftach, koronkach, wypychaczach bioder, wachlarzach, kieszeniach, które zniknęły z mody w czasach secesji i pierwszym ideale kobiecego piękna - Gibson Girl. Zdradza też, co się stało z talią w latach 20. XX wieku. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 


***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Karolina Żebrowska (autorka bloga i vloga "Domowa kostiumologia")

Data emisji: 05.05.2018

Godzina emisji: 14.09

pj/ac

Czytaj także

Stroje zmieniają się wraz z polityką

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 20:32
I tak też było w dwudziestoleciu międzywojennym. Do mody kobiecej oraz męskiej tego okresu wróciliśmy dzięki Ewie Łukasik i Marcie Mireckiej z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaśmin, kadzidło a może stajnia? Oto jak pachnie historia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 15:50
- Historia pachnie zaskakująco, a te zapachy często obalają pewne stereotypy, które mamy w głowie w związku z pewnymi epokami - wyjaśnia senselier Marta Siembab.
rozwiń zwiń