Pan Samochodzik. Idol dzieciństwa twoich rodziców

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2016 18:00
Tomasz N.N. był historykiem sztuki i pracował w prowincjonalnych muzeach. Kiedy przeniesiono go do Ministerstwa Kultury i Sztuki został... detektywem, a jego przygody opisał Zbigniew Nienacki w serii książek o Panu Samochodziku.
Audio
  • Pan Samochodzik - kim był bohater książek Zbigniewa Nienackiego? (Klucz kulturowy/Czwórka)
W serialu Pan Samochodzik i Templariusze w rolę pana Tomasza wcielił się Stanisław Mikulski. Przez wiele lat film był żelaznym punktem wakacyjnego programu telewizyjnego
W serialu "Pan Samochodzik i Templariusze" w rolę pana Tomasza wcielił się Stanisław Mikulski. Przez wiele lat film był żelaznym punktem wakacyjnego programu telewizyjnego Foto: TVP/PAP

W ciągu dwóch dekad Zbigniew Nienacki napisał i wydał 12 przygód Pana Samochodzika. - Pierwowzór tej postaci pojawiał się we wcześniejszych książkach tego autora, ale po raz pierwszy nieodłączy atrybut pana Tomasza, czyli słynny wehikuł, pojawił się w "Wyspie Złoczyńców" z 1964 roku - mówi gość audycji i zabiera nas w miejsca, w których Pan Samochodzik rozwiązywał zagadki kryminalne.  

Co wydarzyło się nad Jeziorakiem, gdzie znajduje się dom pisarza i dlaczego Tomasz N.N. zamienił się w Pawła Dańca - dowiesz się, słuchając nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Klucz kulturowy"

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Piotr Łopuszański (autor książki "Pan Samochodzik i jego autor")

Data emisji: 13.08.2016

Godzina emisji: 15.20

kul/mg

Czytaj także

Co zrobić z używanymi książkami, do których nie chcemy wracać?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 09:22
- Wymiana to jeden ze sposobów na pozbycie się tych niechcianych i pozyskanie nowych książek. Wyrzucanie ich do kosza nie wchodzi w grę - mówi Weronika Bauer, organizatorka jednej z wymian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pirania na kolację". Książka do podróży?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 15:14
Magda Bogusz wraz z mężem Tomkiem rzucili wszystko, bo wyruszyć w podróż życia, która trwała 1405 dni. Byli na 4 kontynentach, w 27 krajach.
rozwiń zwiń