"Czarci pomiot". Szekspirowska "Burza" w więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 15:03
"Czarci pomiot" autorstwa kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood, to jedna z powieści, stworzonych w ramach "Projektu Szekspir" i inspirowanych dziełami legendarnego twórcy.
Audio
  • O książce "Czarci pomiot" Margaret Atwood opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
A portrait of William Shakespeare by artist John Taylor
A portrait of William Shakespeare by artist John TaylorFoto: Wikimedia.commons/John Taylor/National Portrait Gallery London

bułhakow pap 1200.jpg
"Mistrz i Małgorzata". Powieśc, której miało nie być

"Projekt Szekspir" powstał w Wielkiej Brytanii z okazji przypadającej w ubiegłym roku 400. rocznicy śmierci pisarza. Dotychczas na rynku ukazały się trzy powieści - uwspółcześnione wersje najważniejszych jego dzieł, w tym m.in. "Czarci pomiot" - na podstawie "Burzy". - Margaret Atwood przyznała, że "Burza" to jej ulubiona sztuka, ale trudno ją było przenieść do naszych czasów - opowiadała Michalska. - W końcu swoją powieść osadziła w więzieniu, a bohaterem jest reżyser teatralny, który - po zwolnieniu z pracy przy festiwalu przez swojego nieuczciwego wspólnika - prowadzi warsztaty dla przestępców. Wkrótce ów wspólnik znów pojawia się w jego życiu, tym razem jako przedstawiciel ministerstwa, i nadarza się okazja do konfrontacji i zemsty - mówiła Michalska.

Jak Margaret Atwood przygotowywała się do pisania tej książki i jak poznawała więzienną rzeczywistość? Jakie jeszcze książki, poza "Makbetem" i "Hamletem", mają się ukazać w ramach "Projektu Szekspir"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

bradl 1200.jpg
Komiks "Bradl" - pełnokrwista opowieść historyczna

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 31.01.2017

Godzina emisji: 11.40

kd/jsz

Czytaj także

"Istota zła" - w tej książce wieje chłodem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 13:52
Luca D’Andrea, na co dzień nauczyciel w gimnazjum, podbił w 2016 roku światowe rynki księgarskie swoim thrillerem "Istota zła". - To był hit targów książki w Londynie, choć jej autor jest debiutantem - opowiadała Kinga Michalska, miłośniczka literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka poleca: Jessie Burton i jej "Muza"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:53
- Mamy tu dwa plany czasowe, jest w tej książce sporo sztuki, artystów, są też ich muzy. Gdy opisane historie zaczynają się przenikać, czytelnik zadaje sobie pytanie, kto właściwie jest muzą, a kto artystą - mówi znawczyni literatury Kinga Michalska.
rozwiń zwiń