X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jeremi Przybora. Polskim szeleścił najpiękniej

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 13:05
A 12 grudnia obchodziłby 101. urodziny. Z tej okazji w "Kluczu kulturowym" o mistrzu słowa opowiadała Teresa Drozda, dziennikarka Radia dla Ciebie, redaktorka "Dzieł (niemal) wszystkich" Jeremiego Przybory oraz znawczyni jego twórczości.
Audio
  • O mistrzu słowa Jeremim Przyborze opowiada Teresa Drozda (Klucz kulturowy/Czwórka)
Starsi Panowie, czyli Jeremi Przybora, Pan B (autor) i Jerzy Wasowski, Pan A (kompozytor)
Starsi Panowie, czyli Jeremi Przybora, Pan B (autor) i Jerzy Wasowski, Pan A (kompozytor) Foto: TVP/PAP - archiwum

- Chcę być fanką, wyznawczynią talentu Jeremiego Przybory, która patrzy nieco głębiej na jego twórczość - mówiła Teresa Drozda. Jak zaczęła się jego kariera? - Przed wojną, w 1937 roku, Przybora wziął udział w konkursie na spikera Polskiego Radia. Wtedy go nie wygrał, jednak przeszedł wieloetapowy i trudny egzamin - opowiadała redaktorka. - Do współpracy zaproszono go po jakimś czasie - Przybora był na antenie we wrześniu 1939 roku oraz w trakcie Powstania Warszawskiego - tłumaczyła.  

Teresa Drozda Satrya Jeremiego Przybory chłoszcze biczem rzeczywistość, jednak w sposób dość zakamuflowany       

Jego talent literacki objawił się po wojnie, gdy pracował dla Polskiego Radia w Bydgoszczy - zredagował wtedy ścienną gazetkę lub jak to nazywał "organ wiszący", którego dowcip dostrzegł jego ówczesny dyrektor. Po powrocie do Warszawy Przybora zabrał się do tworzenia audycji rozrywkowych.

Większość z nas kojarzy go przede wszystkim jako Pana B z legendarnego Kabaretu Starszych Panów, jednak - jak przekonywała Teresa Drozda - odkrycie pozakabaretowej twórczości Jeremiego Przybory może być dla wielu czytelników czymś przełomowym. W audycji nie tylko przyjrzeliśmy się różnym jej aspektom - humorystycznym, satyrycznym, erotycznym i lirycznym - ale także próbowaliśmy dowieść wyższości Przybory nad Mickiewiczem.

Teresa Drozda Twórczość Przybory to jest bardzo konkretny, zamknięty i całościowy świat. Jest w nim masa metafizyki, a nawet elementów fantasy

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Klucz Kulturowy"

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Teresa Drozda (dziennikarka Radia dla Ciebie, redaktorka "Dzieł (niemal) wszystkich" Jeremiego Przybory )

Data emisji: 18.12.2016

Godzina emisji: 15.08

jsz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znikające rękopisy, tajemniczy grób - zagadki Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 13:40
Wielki pisarz i poeta, cytowany w kinie i teatrze był postacią wyjątkowo tajemniczą. Do dziś nie zachowały się jego zapiski, nikt nie wie także, kogo naprawdę pochowano w jego grobie. A może William Szekspir... był kobietą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Papierski: wiersze piszą się cały czas

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 18:41
W drugiej godzinie "Czatu Czwórki" pojawił się poeta Maciej Papierski, którego zapytaliśmy o to, czy pisanie i czytanie poezji jest luksusem w bardzo szybkim współczesnym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Kownacka - matka chrzestna wyobraźni dzieci

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 14:53
W drugiej godzinie "Stacji Kultura" w Czwórkowym studiu pojawiła się Olga Szmidt, autorka książki "Kownacka. Ta od Plastusia", która na jej stronach podejmuje próbę "odplastusiowienia" pisarki.
rozwiń zwiń