Wanda Chotomska - pierwsza dama literatury dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 14:00
- Wandzie Chomtomskiej bardziej zależało, żeby dzieciom otwierać głowy niż je uczyć. Wyobrażam sobie, że jej czytelnicy wyrośli i wyrastać będą na inteligentnych, ciekawych świata ludzi, którzy myślą niekonwencjonalnie - opowiada pisarz Grzegorz Kasdepke. 
Audio
  • Grzegorz Kasdepke wspomina Wandę Chotomską (Klucz kulturowy/Czwórka)
Wanda Chotomska na spotkaniu z czytelnikami podczas Targów Książki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 2007
Wanda Chotomska na spotkaniu z czytelnikami podczas Targów Książki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 2007Foto: PAP/Leszek Szymański

Grzegorz Kasdepke Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć mądrą politykę dbania o pamięć o Wandzie Chotomskiej. Wtedy przed nami nawet dziesiątki lat cieszenia się jej dorobkiem literackim

Pisała wiersze, piosenki, opowiadania, słuchowiska radiowe, wymyślała też programy telewizyjne. Wszystko z myślą o dzieciach i młodzieży. Odeszła 2 sierpnia 2017 roku. - Na każdym spotkaniu autorskim, któremu miałem okazję się przyglądać, pojawiali się pełni oddania wielbiciele twórczości Wandy Chotomskiej, w każdym niemal wieku. Wszyscy patrzyli na nią z uwielbieniem, często ściskając pod pachą stare, zaczytane egzemplarze jej wierszy - opowiada pisarz.

Jak się jednak okazuje na pewnym etapie twórczości gościa Czwórki Wanda Chotomska była jego... przekleństwem. - Dotyczyło to spotkań z czytelnikami. Za każdym razem, kiedy odwiedzałem różne biblioteki, szkoły czy księgarnie, pytałem organizatorów, jak było i czy dobrze wypadłem? Zazwyczaj słyszałem: "było bardzo dobrze, ale jak pani Wanda Chotomska nas odwiedziła, to dopiero się działo" - wspomina Kasdepke.

W audycji prezentujemy także fragmenty nagrań z Archiwum Polskiego radia, w których Wanda Chotomska tłumaczy m.in. dlaczego dorośli mieli z nią "pod górkę" i wspomina, dla kogo napisała pierwszy wiersz w życiu.

Grzegorz Kasdepke Wanda miała niesamowitą umiejętność przemawiania i do dzieci, i do dorosłych. Potrafiła zapanować nad tłumem i nikogo się nie bała. Nawet przedszkolaków!

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Grzegorz Kasdepke (pisarz książek dla dzieci)

Data emisji: 5.08.2017

Godzina emisji: 15.16

kul

Czytaj także

Maciej Papierski: wiersze piszą się cały czas

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 18:41
W drugiej godzinie "Czatu Czwórki" pojawił się poeta Maciej Papierski, którego zapytaliśmy o to, czy pisanie i czytanie poezji jest luksusem w bardzo szybkim współczesnym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak czytać i rozumieć poezję? "Uruchom emocje"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 16:36
- Poezja ma się dziś tak, jak sztuka. Zawsze była i nadal jest dość elitarna. Podobnie, jak sztuki współczesnej nie uczy się jej w szkole, a jeśli już - narzuca się jej interpretację. A to błąd - mówiła w Czwórce poetka Dorota Koman.
rozwiń zwiń