Gall Anonim. Kto tak naprawdę spisał nasze dzieje?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 17:50
- Jedynym źródłem badań, które pozwoliłyby ustalić kim tak naprawdę był Gall Anonim jest jego Kronika. Poza nią nie mamy żadnej niezależnej informacji o autorze pierwszej polskiej kroniki - mówi historyk prof. Paweł Żmudzki.
Audio
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Dlaczego jego tożsamość jest anonimowa? Zdaniem gościa Czwórki istnieje jedno - niemniej jednak także hipotetyczne - wyjaśnienie. - W jednej z przedmów do Kroniki autor napisał, że właściwie nie czuje się jej twórcą. Że wszystkie informacje, które wykorzystał w swoim dziele, usłyszał od polskich biskupów - wyjaśnia historyk. - Oczywiście można to potraktować jako zwrot retoryczny, grzecznościowy, jako topos skromności - dodaje.

Kto i w jakich okolicznościach przepisywał Kronikę Galla Anonima? Dlaczego w jego dziele nie ma żadnych dat? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: prof. Paweł Żmudzki (Instytut Historyczny UW)

Data emisji: 13.04.2019

Godzina emisji: 15.18

kul

Czytaj także

"Wesele" pełne złośliwości. O dramacie Stanisława Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 17:00
- Na weselu nie tańczył, tylko stał pomiędzy izbami, a po trzech miesiącach - w ekspresowym tempie, jeszcze przed publikacją - przedstawił w teatrze jeden z najważniejszych polskich dramatów - o kulisach powstania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego opowiada krytyk Marek Gumkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska Kronika Filmowa. Krążyła po Polsce i zaglądała za fasadę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 17:40
Pojawiała się na szklanym ekranie oraz w kinach przed seansami od 1 grudnia 1944 roku do 1994. - PKF była oknem na świat. Mam jednak wrażenie, że bardziej to doceniamy my w XXI wieku niż ówcześni widzowie - opowiada filmograf Katarzyna Wajda.
rozwiń zwiń