X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie pisał dla byle kogo. Jan Brzechwa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 11:00
Kojarzony jest głównie z pełnymi humoru książkami dla dzieci, ale ma też w dorobku wiele utworów dla starszego czytelnika - satyry, przekłady i poezję liryczną. Jaki jest Jan Brzechwa w wydaniu dla dorosłych?
Audio
  • Jaki naprawdę był Jan Brzechwa? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Warszawa 1963. Pisarz dla dzieci Jan Brzechwa wśród aktorów Teatru Narodowego, grających w jego sztuce pt. Niezwykłe przygody pana Kleksa
Warszawa 1963. Pisarz dla dzieci Jan Brzechwa wśród aktorów Teatru Narodowego, grających w jego sztuce pt. "Niezwykłe przygody pana Kleksa" Foto: PAP/Edmund Uchymiak

- Brzechwa nie pisał dla byle kogo. W gronie artystów, których obdarował tekstami satyrycznymi znaleźli się m.in. Hanka Ordonówna i Eugeniusz Bodo. Współpracował z najlepszymi scenami kabaretowymi w Polsce. Niestety część programów jego autorstwa przepadła i pewnie już nigdy nie poznamy tych piosenek - opowiada Mariusz Urbanek. 


Czytaj także
sfinks1200.jpg
Aleksander Hertz. Łowca gwiazd i wizjoner kina

Brzechwa był także wybitnym prawnikiem walczącym o prawa autorskie twórców literackich, jednym z założycieli ZAiKS-u i jego długoletnim prezesem, namiętnym karciarzem oraz kobieciarzem. - Wiersz "Tańcowała igła z nitką" wcale nie powstał dla dzieci. Brzechwa napisał go podczas urlopu w Zaleszczykach, żeby uwieść piękną przedszkolankę, która była tam na koloniach - wyjaśnia autor książki "Brzechwa: nie dla dzieci".  

Poeta naprawdę nazywał się Jan Lesman i pod takim też nazwiskiem zadebiutował jako pisarz. Nie spodobało się to jednak Bogusławowi Leśmianowi. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Mariusz Urbanek (autor książki "Brzechwa: nie dla dzieci")

Data emisji: 6.07.2019

Godzina emisji: 15.18

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kazimiera Iłłakowiczówna. "Zamiast płakać, pisała wiersze"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 17:00
- Potrafiła połączyć dwa światy: urzędniczą skrypulatność z artystyczną fantazją. Bardziej jednak od swoich wierszy ceniła to, że może służyć Polsce - opowiada Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jonasz Kofta. "Był tekściarzem, poetą zaś bywał"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 13:30
Poezję widział tam, gdzie inni w ogóle jej nie dostrzegali, a z pozoru banalne teksty pod ręką Jonasza Kofty zamieniały się w profesjonalne, dowcipne, dojrzałe utwory.
rozwiń zwiń