Nie pisał dla byle kogo. Jan Brzechwa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 11:00
Kojarzony jest głównie z pełnymi humoru książkami dla dzieci, ale ma też w dorobku wiele utworów dla starszego czytelnika - satyry, przekłady i poezję liryczną. Jaki jest Jan Brzechwa w wydaniu dla dorosłych?
Audio
  • Jaki naprawdę był Jan Brzechwa? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Warszawa 1963. Pisarz dla dzieci Jan Brzechwa wśród aktorów Teatru Narodowego, grających w jego sztuce pt. Niezwykłe przygody pana Kleksa
Warszawa 1963. Pisarz dla dzieci Jan Brzechwa wśród aktorów Teatru Narodowego, grających w jego sztuce pt. "Niezwykłe przygody pana Kleksa" Foto: PAP/Edmund Uchymiak

- Brzechwa nie pisał dla byle kogo. W gronie artystów, których obdarował tekstami satyrycznymi znaleźli się m.in. Hanka Ordonówna i Eugeniusz Bodo. Współpracował z najlepszymi scenami kabaretowymi w Polsce. Niestety część programów jego autorstwa przepadła i pewnie już nigdy nie poznamy tych piosenek - opowiada Mariusz Urbanek. 


Czytaj także
sfinks1200.jpg
Aleksander Hertz. Łowca gwiazd i wizjoner kina

Brzechwa był także wybitnym prawnikiem walczącym o prawa autorskie twórców literackich, jednym z założycieli ZAiKS-u i jego długoletnim prezesem, namiętnym karciarzem oraz kobieciarzem. - Wiersz "Tańcowała igła z nitką" wcale nie powstał dla dzieci. Brzechwa napisał go podczas urlopu w Zaleszczykach, żeby uwieść piękną przedszkolankę, która była tam na koloniach - wyjaśnia autor książki "Brzechwa: nie dla dzieci".  

Poeta naprawdę nazywał się Jan Lesman i pod takim też nazwiskiem zadebiutował jako pisarz. Nie spodobało się to jednak Bogusławowi Leśmianowi. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Mariusz Urbanek (autor książki "Brzechwa: nie dla dzieci")

Data emisji: 6.07.2019

Godzina emisji: 15.18

kul/ac

Czytaj także

Kazimiera Iłłakowiczówna. "Zamiast płakać, pisała wiersze"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 17:00
- Potrafiła połączyć dwa światy: urzędniczą skrypulatność z artystyczną fantazją. Bardziej jednak od swoich wierszy ceniła to, że może służyć Polsce - opowiada Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jonasz Kofta. "Był tekściarzem, poetą zaś bywał"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 13:30
Poezję widział tam, gdzie inni w ogóle jej nie dostrzegali, a z pozoru banalne teksty pod ręką Jonasza Kofty zamieniały się w profesjonalne, dowcipne, dojrzałe utwory.
rozwiń zwiń