Archiwum Polskiej Poezji. Piotr Kofta o najpiękniejszych tekstach swojego ojca

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 13:00
W środę, 18 kwietnia w warszawskim kinie Atlantic odbyło się spotkanie pod hasłem "Pamiętajmy o Jonaszu Kofcie" upamiętniające 35. rocznicę śmierci artysty.
Audio
  • Perły poezji Jonasza Kofty w ramach projektu Archiwum Polskiej Poezji (Stacja kultura/Czwórka)
Jonasz Kofta
Jonasz KoftaFoto: PAP/Marek Karewicz

Jonasz Kofta 1200 PAP.jpg
Jonasz Kofta. "Był tekściarzem, poetą zaś bywał"

W trakcie wydarzenia można było wysłuchać specjalnego nagrania utworów pisarza w interpretacji aktorów i dziennikarzy. Z jego synem, Piotrem Koftą oraz pomysłodawcą projektu Arturem Wolskim rozmawiał dziennikarz Czwórki Damian Sikorski. - Wpadliśmy na pomysł, żeby zorganizować spotkanie, które będzie operowało słowem. Nagranie powstało z inicjatywy Artura Wolskiego z kina Atlantic, który zadzwonił do mnie z pomysłem, że chciałby stworzyć mówione archiwum polskiej poezji. Pierwszym artystą miał zostać Kofta - opowiadał syn poety, Piotr. 

- Pomysł pojawił się kilka lat temu, samo nagranie trwało ponad rok. Przeddzień rocznicy śmierci artysty wydał nam się doskonałą okazją zaprezentowania tego, co udało nam się stworzyć przed szerszą publicznością - opowiadał Artur Wolski z kina Atlantic, pomysłodawca projektu.

Kto podjął się zinterpretowania tekstów Jonasza Kofty? Ile utworów udało się zebrać w ramach tworzenia archiwum? Gdzie można będzie odsłuchać zgromadzonych nagrań? O tym w nagraniu audycji. 

Więcej na temat życia i twórczości artysty możemy dowiedzieć się ze specjalnego serwisu przygotowanego przez portal Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Goście: Artur Wolski (Kino Atlantic, pomysłodawca projektu),  Piotr Kofta (krytyk filmowy, felietonista, syn Jonasza Kofty)

Data emisji: 19.04.2018

Godzina emisji: 10.15

ac/kul

Czytaj także

Kofta prywatnie. "Mawiał, że lenie pracują najciężej"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 13:00
- Siebie uważał za najciężej pracującego lenia - o znakomitym poecie, dramaturgu i satyryku Jonaszu Kofcie opowiadała w Dwójce m.in. jego żona Jaga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O bohaterze książki "Młynarski. Rozmowy": dla Młynarskiego każdy przecinek musiał coś znaczyć

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 12:45
- Kiedy pracowaliśmy nad tomem wierszy "Od oddechu do oddechu" to wydawało się, że Wojciech Młynarski napisał ok 2 tys. piosenek. Dziś mamy pewność, że jest ich ponad 3 tys. nie licząc prywatnych archiwów arytstów, dla których pisał - mówił Michał Nalewski z Prószyński i S-ka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: "Dziwny jest ten świat" śpiewał Czesław Niemen

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 17:45
- "Dziwny jest ten świat" to swoisty evergreen, utwór, który obowiązkowo musi znaleźć się w każdym zestawieniu opisującym historię polskiego rocka - mówił dziennikarz Konrad Wojciechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Hey "Moja i twoja nadzieja"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 15:42
- Najsłynniejsza charytatywna piosenka polskiego rocka została napisana za zamówienie. To była pierwsza połowa lat 90., kiedy ruszała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - opowiadał Konrad Wojciechowski, autor książki "Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jonasz Kofta. "Był tekściarzem, poetą zaś bywał"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 13:30
Poezję widział tam, gdzie inni w ogóle jej nie dostrzegali, a z pozoru banalne teksty pod ręką Jonasza Kofty zamieniały się w profesjonalne, dowcipne, dojrzałe utwory.
rozwiń zwiń