Trochę geologii, szczypta historii i beczka soli. Opowieść o białym złocie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 09:30
- Pod naszymy stopami znajduje się tyle soli, że właściwie jest to jedyny surowiec w Polsce, o którym nie musimy mówić w kategorii wystarczalności - przekonuje dr Sławomir Mazurek z Państwowego Instytututu Geologicznego. - Jest tego mnóstwo, na dodatek aż na 2/3 powierzchni naszego kraju.
Audio
  • Skąd się wzięła sól w Polsce? Rozmowa z drem Sławomirem Mazurkiem z Państwowego Instytutu Geologicznego (Klucz kulturowy/Czwórka)
Kopalnia soli w Wieliczce
Kopalnia soli w Wieliczce Foto: Andriana Syvanych / shutterstock

W dawnych czasach jeden bałwan solny kosztował tyle, co wieś. Stąd wzięło się powiedzenie, że trzeba słono za coś zapłacić dr Sławomir Mazurek

Z odkryciem złóż soli kamiennej w Polsce wiążą się różne legendy - m.in. ta o świętej Kindze. - Nie próbowałbym doszukiwać się w niej nawet ziarenka prawdy, ale w ustach przewodników po Kopalni Soli w Wieliczce ta opowieść brzmi bardzo dobrze - śmieje się ekspert. - Nie zmienia to jednak faktu, że Wieliczka jest piękna i unikatowa. Już w 1928 roku prof. Stefan Kreuz postulował utworzenie tam pierwszego w Polsce rezerwatu podziemnnego - dodaje.

Czym różnią się złoża soli w Polsce, dlaczego nie warto czerpać soli z Bałtyku, kto i kiedy z wydobycia tego minerału uczynił interes przynoszący ogromne zyski? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Czytaj także
wieliczka justyna tylczyńska 1200.jpg
Wieliczka. Zwiedzaj kopalnię soli jak twardziel!

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: dr Sławomir Mazurek (Państwowy Instytut Geologiczny)

Data emisji: 17.08.2019

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Wszystkie tajemnice Zamku Królewskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 10:00
Zbombardowany w 1939 roku, niemal doszczętnie zniszczony we wrześniu 1944 roku, na swoją odbudowę czekał aż 32 lata. - To, co po wojnie zastali wracający do Warszawy mieszkańcy, to były kupa gruzu, Brama Grodzka i  i sterczyna z oknem należącym do mieszkania Stefana Żeromskiego - opowiada przewodniczka Dorota Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gall Anonim. Kto tak naprawdę spisał nasze dzieje?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 17:50
- Jedynym źródłem badań, które pozwoliłyby ustalić kim tak naprawdę był Gall Anonim jest jego Kronika. Poza nią nie mamy żadnej niezależnej informacji o autorze pierwszej polskiej kroniki - mówi historyk prof. Paweł Żmudzki.
rozwiń zwiń