Polska Szkoła Ilustracji. O architektach książek

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 18:00
- Ilustracja może tekst zdobić, może go objaśniać albo może go uzupełniać - mówi Magda Kłos-Podsiadło i tłumaczy, kim byli artyści, którzy narysowali nasze dzieciństwo.
Audio
  • Polska Szkoła Ilustracji - kto ją stworzył i jacy artyści kontynuują tę myśl współcześnie? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Książki dla najmłodszych z lat 50.-80., ilustrowane przez takich twórców Polskiej Szkoły Ilustracji jak Jan Marcin Szancer i Janusz Stanny były prezentowane m.in. na wystawie stołecznego Muzeum Drukarstwa
Książki dla najmłodszych z lat 50.-80., ilustrowane przez takich twórców Polskiej Szkoły Ilustracji jak Jan Marcin Szancer i Janusz Stanny były prezentowane m.in. na wystawie stołecznego Muzeum DrukarstwaFoto: PAP/Marcin Obara

Czytaj także
diabeł ogień parada 1200x660.jpg
Igraszki z diabłem. "Nie ma cwaniaka nad Polaka"

Jan Marcin Szancer, Józef Wilkoń, Janusz Stanny, Bohdan Butenko - przedstawiciele Polskiej Szkoły Ilustracji - tworzyli rysunki do najpiękniejszych bajek dla dzieci. M.in. do baśni Andersena, wierszy Brzechwy czy powieści Wiktora Woroszylskiego. - Ich ilustracje często pozostawały w sporze z tekstem i to była ich wartość dodatkowa - wyjaśnia rozmówczyni Justyny Majchrzak.

Jednym z czołowych przedstawicieli nurtu, który zyskał na świecie uznanie takie jak Polska Szkoła Filmowa czy Polska szkoła Plakatu, jest Józef Wilkoń - artysta, który w tym roku kończy 87 lat. - Weny, energii i charyzmy może pozazdrościć mu niejeden ilustrator młodego pokolenia. Aktywnie działa od lat 50. i ciągle nie znudziło mu się eksperymentowanie - mówi Magda Kłos-Podsiadło i tłumaczy, za co lubi jego ilustracje.

W audycji wyjaśniamy także, którego ilustratora określa się mianem "architekta polskiej książki" i dlaczego "Królowa Śniegu" przerażała bardziej niż "Koszmar z ulicy Wiązów".

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Magda Kłos-Podsiadło (polska sekcja IBBY)

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 15.15

kul/ei

Czytaj także

Murale - to nie jest zwykłe graffiti

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 21:00
Dorota Proba i Piotr Karski chcieli malować, choć - mimo dyplomu ASP - nie wiedzieli, jak to się robi. Zaczęli więc metodą prób i błędów. Dziś biorą udział w największych festiwalach murali na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Gierowski. Klasyk sztuki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 14:12
- Urodzony w 1925 roku artysta jest prawdziwym malarzem, który uwielbia pracować przy sztalugach - mówiła w Czwórce Zuzanna Sokalska, prezeska Fundacji im. Stefana Gierowskiego, która w Warszawie przy ulicy Kredytowej 9 otwiera właśnie nową siedzibę.
rozwiń zwiń