Gdynia. "Miasto pełne życia, dziecko wielu ojców"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 17:30
- W historii naszego miasta zapisało się wiele wybitnych postaci. Tadeusz Wenda, Eugeniusz Kwiatkowski, a nawet Stefan Żeromski, który o Gdyni napisał książkę "Wiatr od morza" - opowiada Sebastian Drausal z Urzędu Miasta Gdyni.
Audio
  • Gdynia - młode miasto z bogatą historią, wyjątkowymi postaciami i sztuką - nie tylko filmową - w tle (Klucz Kulturowy/Czwórka)
Gdynia uzyskała prawa miejskie 4 marca 1926 r. Impulsem do rozwoju była budowa portu, który miał zapewnić dostęp do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej
Gdynia uzyskała prawa miejskie 4 marca 1926 r. Impulsem do rozwoju była budowa portu, który miał zapewnić dostęp do morskich szlaków i bazy marynarki wojennejFoto: Nightman1965/Shutterstock.com

Sebastian Drausal W porcie gdyńskim odbywają się różne zloty, pod różnymi nazwami. Mamy m.in. imprezę "Próchno i Rdza", czyli coroczny zlot jachtów z duszą

Historia Gdyni zaczęła się w małej wiosce rybackiej, zaś samo miasto zostało zbudowane od podstaw w dwudziestoleciu międzywojennym. - W tym okresie o Gdyni mówiło się, że to duma Polski. Głównie za sprawą Egeniusza Kwiatkowskiego, który zaincjował budowę portu, nadał temu przedsięwzięciu ogólnokrajowy rozgłos i zebrał na ten cel 88 milionów złotych - mówi gość Czwórki.

W międzywojniu Gdynia była polską bramą na świat, dziś przyciąga fanów kina i dobrej muzyki. W audycji podpowiadamy, jak trafić do "domku Żeromskiego", wyjaśniamy, dlaczego Gdynia była polską rivierą, i zdradzamy, na jaką paradę szykuje się miasto w 2018 roku.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Sebastian Drausal (rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni)

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 15.15

kul/mc

Czytaj także

Białowieża. "Najpiękniejsza fototapeta świata"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 11:20
- Pojawia się specyficzny typ turysty, którty po prostu chce być w tym lesie. Chce wrócić do korzeni. Potrzebuje ciszy, spokoju, kontaktu z natura. A puszcza mu to wszystko daje - mówi Joanna Kossak, która tak, jak jej ciotka Simona, zakochała się w Białowieży. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac w Kozłówce. "Na kwadracie u hrabiego"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 19:00
W pałacu w Kozłówce mieści się dziś Muzeum Zamoyskich, ale każdy kto odwiedzi to miejsce ma szansę poczuć się jak arystokrata.
rozwiń zwiń